Lužické hory nejsou samozřejmě žádné hory, protože jsou nižší než Vysočina. Nejvyšší vrchol Lužice nedosahuje ani osmistovku. Po rovině se přesto moc nesvezeme. Lužické hory byly zpočátku pískovcové a když přes ten písek prorazila později láva, jakási pahorkatina tam vznikla, navíc je pestrá a malebná, hodně zalesněná a často prošpikovaná přírodními rezervacemi, ale také původními dřevěnými domy, hrádky, zámky, zříceninami a řopíky, množství opuštěných dolů a skláren doplňuje ráz odjakživa obydlené krajiny. K tomu tajemná řeka Kamenice a ještě tajemnější německo-srbsko-česká historie. Lužicko mezi Děčínem a Libercem prošlapem za čtyři dny křížem krážem.
VHODNÉ PRO RODINY S DĚTMI – ubytování v penzionu na jednom místě a podpora mikrobusu na cyklotúrách
TERMÍN: 5. – 10. 9. 2021
CENA: 4 300 Kč
V ceně je doprava osob, kol a materiálu, obslužná doprava túr, 4x nocleh v penzionu, program, vedení.
PROGRAM ZÁJEZDU:
1.den ve 14.00 odjezd z Brna od Vikingtouru, Sokolská ul., do Jiřetína pod Jedlovou.
2.den Jiřetín leží v CHKO Lužické hory, ve městě je ženský klášter, renezanční kostel a muzeum. Město je střediskem zimních sportů. Vyrostlo na umění německých sklářů. Nad městem je místo Rozhled s nádhernou chalupou a dále pak zřícenina hradu Tolštejn, který stojí na pískovcových skalách. Měl střežit vstup ze Saska do Čech. Také městečko Kytlice z r. 1780 se může pochlubit sklářskou tradicí. Leží na obou březích říčky Kamenice. Krásné Pole z r. 1780 má dodnes zachovalou sklářskou huť, stejně jako Horní Chřibská. Zde je k vidění také řada sroubených usedlostí. Osada Rybniště se pochlubí přehradou a rybníkem. Město Krásná Lípa je centrem českého Švýcarska ze 13.st. Dnes se pyšní barokním kostelem a sportovním areálem.
3.den Z Jiřetína do Horního Podluží a cestou zvanou Dlouhá míle do Falknova, Kytlice a Polevska, které založili bavorští skláři. Dnes je tam k vidění barokní kostel. V následující Práchni je také kostel, ale hlavně v blízkosti Panská skála, jeden z nejzajímavějších utvarů u nás. Vznikl srážkou kontinentální na evropském desky, magma nevyteklo na povrch, ale zůstalo v sopouchu, kde pomalu chladlo. Tak vznikly čedičové sloupy- varhany. Od nepaměti se táhl boj mezi těžbaři a ochránci, který definitivně skončil r. 1948. Ještě za 2. sv. války chtěli sloupy odvézt Němci na Helgoland na obranu ponorkových doků. Nedaleký Nový Bor je nechvalně známým místem Rumburské vzpoury 1918. Osm zastřelených je pochováno v místním parku. V Martinově údolí je léčebna respiračních chorob. Projedeme pod kopcem Konopáč, kde na písku trůní čedičová skalka.
4.den Z Jiřetína vyrazíme na kole do Rybniště a Krásné Lípy. Odtud do Kyjova, kterému dal jméno Palacký. Jazykovědci se domnívají, že jde o německou zkomoleninu Kuehau, což znamená kravské pastvisko. O moravském Kyjovu se to nedomnívají. V Kyjově můžeme obdivovat pár roubených domů, v okolí hrad a přehradu. Odtud je už nedaleko České Švýcarsko se známými pískovcovými útvary. Název byl odvozen od Saského Švýcarska. Švýcarsko ovšem tak ani náznakem nevypadá. Od Vlčí desky, která je vzpomínkou na poslední dva zastřelené vlky pojedeme Dlouhou a Vápennou cestou do Rybniště a Jiřetína.
5.den Mikrobusem do Brna. Po cestě se zastavíme na prohlídku Sloupu v Čechách. Asi dvoukilometrový okruh se skalami, vyhlídkami, dírami , stěnami a roklinami v pískovci.
INFORMACE:
Čtyři noci strávíme v Jiřetíně pod Jedlovou v penzionu. Mají tam pro nás připraveno ubytování s možností uložení kol. Také snídaně a večeře absolvujeme v místě, přes den se občerstvíme kdekoliv při průjezdu civilizací. Spacáky a stany tentokrát necháme doma.