Polsko – Mazurská jezera na kole a pálavě

TERMÍN: 16. – 25. 8. 2019 (10 dní)

CENA: 5 200 Kč

V ceně je doprava osob, kol a lodí, doprovod během trasy, program, vedení, zajištění kempů a tábořišť, zajištění lodí a vodáckého vybavení, zkušený instruktor na vodu.

V ceně není půjčovné lodí a vybavení, kempy, tábořiště,vstupy. Tábořiště někde zdarma a někde za mírný poplatek – 50 €/os na celý pobyt bude stačit.

OBTÍŽNOST: lehká

IDEÁLNÍ PRO RODINNOU DOVOLENOU

– podpora mikrobusu na všech cyklotrasách, které jsou ideální pro děti – vedou převážně borovými lesy po rovině bez aut

– poplujte s vašimi dětmi pod dohledem zkušeného instruktora na gumových lodích po lehkých úsecích romantické řeky Czarna Hancza, kompletní vybavení včetně lodí vám zajistíme

– ubytování v kempech, kde jsou na děti připraveni (dětská hřiště, písečné břehy) nebo na tábořištích, kde si zase můžete s dětmi užít trochu opravdového trampování

Jezerní krajina severovýchodního Polska byla ještě před 8 000 lety pod ledem, přestože nadmořská výška kolísá mezi 100 – 200 metry. Proto ty rovinaté pralesy na písku, proto ta jezera. Celá Evropa vypadá jinak než bývalé východní Prusy. Ani kdovíjaká civilizace tady nevládne. Z těchto důvodů si tady vybudoval Adolf Vlčí Doupě, ve kterém prožil 900 dní celkem bídného života. Jinak sem tam malé vesničky nebo samoty, propojené ideálními přírodními cyklostezkami. Blízkost běloruských, ruských a litevských hranic láká k nahlédnutí za čáru.

Kajakáři využijí nevelkou, ale vodnatou a průhlednou řeku Czarna Hancza, aby se po ní dostali až do nitra nejrozlehlejších lesů Polska.

 

PROGRAM ZÁJEZDU (bude přizpůsoben výkonnosti účastníků):

1. den v 7 hodin odjezd od Vikingtouru, Brno, Kounicova 20, přes Olomouc, Těšín, Czestocovou, Waršavu do Mragowo, kemp Kosewo.

2. den Mikrobusem 30 km do Ketrzyna, Hitlerovo doupě, mikrobusem největší z Mazovských jezer Sniardwy, koupání, loďky. Odpoledne do osady Stary Folwark u velkého jezera Wigry. Kemp.

3. den Krátký přejezd do GAWRYCH RUDA, zahájení plavby, dlouhé jezero Wigry, kolem poloostrova Rosochaty Rog a významného kláštera WIGRY do CZERWONY FOLWARK, most a po dvou kilometrech tábořiště ZUBROVKA ( 32 km)

4. den Opět most, MAČKOWA RUDA a vesnice s lávkou a názvem BUDA RUSKA a další dědina VYSOKY MOST, stále hustá a nezvyklá vegetace. Pestře malované chalupy v STUDENY LAS , stará pila a hluboký brod. Osada lesních dělníků FRACKI, po obou stranách pod obcí tábořiště. ( 23 km).

5. den Kolem osady OKOLEK řeka meandruje. Začíná nejpěknější úsek vysokých břehů se starými borovicemi. Lesní osada Hancza a osada Rygol, která se už váže k AUGUSTOVSKÉMU KANÁLU. Kanál má zajímavou historii,začal se stavět 1824 a důvod stavby byl vojensko- politický. Kemp ve Szlamici. ( 20 km).

6. den Augustowským kanálem od komory ( šlajsna) MIKASZOWKA ,43 m dlouhá, rozdíl hladin 4m, k další komoře PERKUC ( 22 minut trvá přeplavba- pro představu. Šlajsny je samozřejmě možné přenášet. Dvoukomorová PANIEWO, sem tam kiosek. Spojení s jezerem SERWY, možno odbočit , dávné osady smolařů / od smoly/. Lesní tábořiště ( 20 km).

7. den Šlajsna SVOBODA, jedna z příjemných. Rozdíl 4m, délka 45 m.Blížíme se k velkému JEZERO STUDNICZNE. Stejnojmenná dědina vlevo. Vpravo význačný OSTRY ROG s tábořištěm. Odpoledne možný výlet loďkou do AUGUSTOWA se všemi městskými lákadly. ( 20 km celkem) .

8. den Z pravé strany přitéká další krásná řeka RASPUDA, my ale poplujeme vlevo přes město AUGUSTOW, založené v 16.st. Zygmundem Augustem. Obchodní středisko mezi Ruskem a Pruskem. Pod městem se řeka dělí na kanál a řeku NETTU. Odbočíme doleva k jezeru SAJNO, tábořiště. ( 30 km).

9. den Vrátíme se do kanálu. Šlajsna Borki je rovněž 4 metrová, trvá 20 minut.Tato část kanálu byla vybudována až 1948. U komory SOSNOWO končíme naše vodní putování. Tábořiště, poslední přírodní noc. ( 20 km)

10. den Ráno v 7.00 odjezd do Brna, příjezd večer k Vikingtouru.

INFORMACE:

Mikrobusem s přívěsem na kola a lodě projedeme centrálním Polskem a dostaneme se až do míst, odkud už není daleko do Kaunasu nebo Kaliningradu, je tedy možné v případě zájmu navštívit Litvu.

Spát budeme v kempech a tábořištích a jíst budeme to, co jsme si přivezli nebo v polských obchodech koupili. Pokud budeme šetrní, 50 Eur na osobu postačí. Mikrobus s bagáží a vařičem bude každý den u našich stanů.

Kromě obvyklého vybavení nic speciálního s sebou nepotřebujeme.

 

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-