TERMÍN: 21. – 28. 6. 2020 (8 dnů)
CENA: 21 000 Kč
V ceně je: doprava mikrobusem, 7 x ubytování v chatkách nebo ubytovnách, průvodce , program
V ceně není: letenka (asi 8 000 Kč), vstupy.
Se vším zajímavým z podivuhodného ostrova se seznámíme během týdne v jihozápadní části ostrova, aniž bychom museli celý Island objíždět. Právě jihozápad ostrova koncentruje snad všechna ostrovní NEJ. Nemusíme se stát několikatýdenními autoturisty, abychom mohli obdivovat místní ledovce, sopky a gejzíry. Týdenní pobyt na jihozápadě nám umožní vidět ledovec (Langjoekull), ledovcovou řeku (Hvítá), nejznámější horu Islandu (Hekla) ,fungující gejzír ( Strokkur), nejhezčí stupňovitý vodopád ( Gullfoss), místo prvního parlamentu (Phingvellir), skálu zákonů s nesmlouvavou řekou ( oxara´), kostel, kde se udál děj známé knihy G.Kambana ( Panna na Skálholtu), lávová pole, termální prameny, fumaroly, vroucí bahno, zelené, červené a žluté usazeniny, delfíny, velryby a tuleně, Modrou lagunu (poloostrov Reykjanes), údolí řeky Laxá, místo nejromantičtější ságy „ O lidech z Lososího údolí“. Oblast navštívíme a seznámíme se s místy, kde vznešený rod Osvífův v létech 1245 zamíchal místními dějinami. Samozřejmě prostřednictvím své krásné dcery Gudrún, která se pro svoji krásu zapletla do všech rozepří, které byly k dispozici.
Island by chtěl spatřit snad každý zájemce o nové zážitky a dobrodružství. Důvodem je docela jiná tvář krajiny, než na jakou jsme zvyklí. Samá láva a popelová poušť, kopce 2000 m n. m., plno ledu a sněhu na všech stranách, dunící vodopády na ledovcových řekách, barevné domky, s obavami přitulené pod skalnatými zlomy a stáda koní a ovcí, která se tváří, že nikomu nepatří. Sem tam vystupují ze země bílé i barevné čmoudíky a kolem pobřežních skal vyplouvají rybářské lodě stejně jako před tisíciletím. Rybářům vůbec nevadí, že se přes jejich gumové obleky převalují studené a mokré vlny Severního moře. Snad jim to trápení ani není zapotřebí, protože ostrované mají dnes nejvyšší ekonomickou životní úroveň na světě. Co si o všech těchto tvrzeních myslí sami domorodci, se s jistotou dovíme od našeho průvodce. Možná na Islandu promoknete, možná se budete někdy klepat zimou, ale určitě se vrátíte s pořádně zamotanou hlavou a budete shánět po knihovnách odpovědi na tisíce otázek, které se vám v hlavě narodí třeba i za čas po návratu. Proč? Proč to mají právě tak? Proč se někam neodstěhují? Proč si myslí, že u nich je nejlíp? Proč?
Nikdo neví, odpoví vám domorodec a asi se s odpovědí budete muset spokojit.
PROGRAM ZÁJEZDU:
Dle programu navštívíme památná místa, kde se narodil Island, připomeneme si proužek páry, v jehož blízkosti se scházel první parlament a konaly se první krvavé ságy. Sídlo současného prezidenta, sochu prvního Islanďana Inglolfura Arnarssona, národní muzeum, Halgrímův kostel, Geysir a skálu zákonů budou chtít asi vidět všichni. Nepochybně se všichni ponoří také do Modré laguny, což je zážitek pro návštěvníka ostrova více méně povinný…
1.den Mikrobusem pro 1+8 osob se dopravíme na letiště do Prahy, resp. Vídně a za dvě hodiny se přemístíme na mezinárodní letiště v Keflavíku. Přejezd mikrobusem do okolí Reykjavíku na 1. nocleh
2.den Mikrobusem a pěšky prohlídka NP Phingvellir, místo nejstaršího parlamentu na světě (UNESCO) – Skála zákonů (obří schod, sloužící jako obrovský megafon), údolí Allmanagjá, kde je k vidění popel z nedávných erupcí, Puklina všech mužů – myslí se tím, že by se tam všichni muži ostrova vešli. Je dlouhá kilometr a v geologicky mladé krajině je k vidění popel z nedávných erupcí. Sama puklina je rozhraním dvou litosférických desek. Vodopád Gullfoss platí za nejpůsobivější na Islandu, má několik stupňů a jeho mohutnost roste v závislosti na množství vody v řece Hvítá, která stéká z tajícího ledovce Langjoekull. Místní gejzír s osobním názvem Geysir dal název všem gejzírům světa. Je už neustálými výkony unaven a dnes pracuje v oblasti jeho mladší bratr Strokkur a u něho se také dozvíme, jak funguje gejzírové mýdlo. Potom se pokusíme vystoupit na kopec Blafell s úžasným výhledem do vnitrozemí.
3.den pěší výlet na tabulovou horu Búrfell, na řece Pjorsá mají Islanďané největší vodní elektrárnu ostrova, postavenou v 70 letech min.st. (možná exkurse). Pro nás je obzvlášť zajímavá, protože má zabudované turbiny z ČKD Blansko. Zásobuje el. energií hliníkárnu ve Straumsvíku, jeden z důležitých bodů jinak jednostranné islandské ekonomiky. Na dvorci Kálfholtu je možné prohlédnout i vypůjčit islandské poníky. Zájemci mohou sjet kus řeky Pjorsá na raftu.
4.den Podle podmínek, především viditelnosti, výstup v pohoří Príhyrningur, hora se třemi vrcholy, tedy něco jako místní Triglav s výhledem na Heklu a na ledovec. Mimořádně zdatní účastníci mohou na vrchol Hekly s kráterem dokonce vystoupit. Je vysoká jako Praděd, ale výstup je poněkud nepříjemný z důvodu nepevného podkladu. Tento den je zasvědcený islandským ságám, především nejdelší Sága o Njálovi, která se odehrává v osadě Hvollsvoellur. Na téma jmenované ságy je v městě muzeum, které navštívíme. Na zpáteční cestě se zastavíme v Hveragerdi, městečku, umístěnému mezi řadou horkých pramenů. Tady uvidíme využití horké vody v místních podmínkách, tedy vytápění bytů, veřejných prostor a skleníků.
5.den Prohlídka poloostrova Reykjanes, JZ od Reykjavíku. Poloostrov vyniká bohatou sopečnou činností, je zcela bez vegetace a do jisté míry soustřeďuje typické postsopečné úkazy jakoby posbírané z celého ostrova. Zvláště oblast Krisuvík nabízí k prozkoumání solfatary, horké prameny i lávová a popelová pole. Ve Svartsengi se potkáme s využitím zemského tepla v geotermální elektrárně. Rybářské městečko Grindavík nabídne ke koupání pověstnou Modrou lagunu, kterou ocení návštěvníci především ve špatném počasí.
6. den cesta autem a trajektem na ostrovy Vestmannaeyjar (ostrovy západních mužů – irských mnichů, kteří zde svoje ovečky hledali marně). Souostroví se skládá z 15 skalnatých ostrovů, obydlený je pouze Heimaey. Je zajímavé, že už v roce 1000 zde byl postaven kostel. Sopka Helgafjell, právě na tomto ostrově, byla naposled činná v 70. letech a městečko prakticky zcela zničila. Všichni obyvatelé museli být narychlo a na štěstí úspěšně evakuováni. Dnes žijí na ostrově především rybáři. V roce 1963 vyrostl z hlubin nedaleko další ostrov Surtsey, kam se ovšem nepodíváme. Vědci zkoumají, jak bude probíhat šíření biomasy v průběhu času. Nedaleko ale navštívíme Ptačí skály s oblíbeným hnízdištěm papuchalků a místní obyvatelé vás budou udržovat v naději na setkání s velrybou V každém případě nic nebrání navštívit místní mořské akvárium.
7.den Západní fjordy – Snaefellsnes nejméně osídlená část Islandu, země psanců, dějiště několika ság, možnost prozkoumat na skútru nebo snowmobilu, nocleh v západních fjordech nebo s návratem na dnes opuštěnou americkou základnu. Cestou objedeme hvalfjoerdur, Velrybí zátoku kde je k vidění továrna na zpracování velryb. Později uvidíme dvorec Reykjahlíd, kde žil ve 13.st. básník, spisovatel a vlastenec Snorri Sturlursson, autor nejslavnějšího islandského díla Edda mladší. Byl zavražděn na příkaz norského krále. Mineme Barnevernet (Dětský vodopád), kam podle pověsti spadly za zvláštních okolností dvě děti. V údolí Laxá se odehrála ve 13.st. snad nejromantičtější islandská sága. Dnes nás na zajímavá místa děje upozorní cedule s popisem. V zásadě šlo o klasiku, krásná Gudrún ze vznešeného rodu se zamíchala do všech rozepří a zápletek, které byly k dispozici. A proč i dlouhé ságy Islanďané dokázali zapsat, když jinde se skoro nepsalo? Protože na ostrově bylo k dispozici obrovské množství jehněčích kůží. Sám poloostrov Snaefelsnes je hornatý, výška hor do 1500 m n.m. , známý Verneovou cestou do středu země. Ve městě Borgarness překročíme přes fjord po úchvatném mostě.
8.den Prohlídka Reykjavíku, Hallgrímův kostel, nejvyšší budova města a hlavní orientační bod by měl být právě kvůli orientaci prvním bodem zájmu. Stavěl se několik desetiletí, protože Islanďanům došel cement z jediné elektrárny v Akranes. Z věže nádherný rozhled na celé město. Kdo se nechce dívat, může si poslechnout v kostele varhany. Sportovci se naopak mohou nabažit návštěvou stadionu nejstaršího fotbalového klubu na Islandu, milovníci kultury raději podivnou stavbou místní opery, technici zase mohutnou vodárnou s prohlídkou a zjištěním, jak to všechno vlastně je s pověstným vytápěním bytů, hal, skleníků a chodníků. Poslední den se najde také kus volného času na nákup dárků, případně na výstup na horu Esja pro ty, kteří města bytostně nesnáší, byť by to byl sám Reykjavík. Odjezd na letiště Keflavík, rozloučení s Islandem a odlet do ČR.
INFORMACE:
Mikrobusem pro 1+8 osob se dopravíme na letiště do Prahy, resp. Vídně a za dvě hodiny se přemístíme na mezinárodní letiště v Keflavíku. Přesunovat se budeme mikrobusem, spát v chatkách, chatách, ubytovnách a dvorcích, stravovat se budeme z vlastních zásob. Doporučujeme teplé oblečení, solidní turistické boty, oblečení do deště, které neodfoukne vítr (ne pončo nebo igelitovou pláštěnku). Plavky určitě s sebou, ale repelent neberte. Nepočítejte s nějakými velkými nákupy, alkoholické nápoje jsou na ostrově téměř nedostupné. S pěti tisíci Kč na kartě byste mohli přežít. Nepočítejte s žádnými těžkými výstupy, ledovcovými túrami ani se splouváním obtížných řek. Na nějaký kopec si ale kvůli rozhledu vystoupíme a zájemci si sjedou kus ledovcové řeky na raftu nebo se projedou na mořském kajaku po fjordu. Někdo dá přednost islandskému poníkovi, někdo motorové čtyřkolce nebo skútru. Základem přesunu zůstává ale mikrobus a vlastní nohy.