TERMÍN: 5. – 16. 8. 2020 (12 dnů)
CENA: 10 500 Kč
V ceně je doprava osob a materiálu, obslužná doprava túr, program, vedení, zajištění noclehů
V ceně není ubytování a vstupy.
NOVGOROD, ŘEKA VOLCHOV, JEZERO LADOGA, NĚVA, ST PETERSBURG, FINSKÝ ZÁLIV (celkem 300 km)
Byli to především švédští Vikingové, kteří se vodami Baltu dostali do Finského zálivu a proti proudu Něvy do jezera Ladoga (největší jezero Evropy). Z osady Nová Ladoga pak dopluli po řece Volchov do centra tehdejší Rusi, do Velkého Novgorodu, ležícího na jezeře Ilmeň. Po dalších jezerech a řekách a také s pomocí převlaků (transport lodí po souši) dosáhli Volhy a tím také Kaspiku a Černého moře. Tyto cesty bylo možno pokládat s přimhouřením oka za obchodní. Trvaly dlouho a kolik při nich zažili Vikingové neuvěřitelných příhod, vtipně popisuje švédský historik Bengtsson v knize Zrzavý Orm. Naše cesta povede opačným směrem z Novgorodu do Finského zálivu. Vykonávat službu u Mohamedánů jistě nebudeme a nepřivezeme si domů ani zlato ani černooké děvče. Zato proplujeme kus historické cesty a ještě k tomu Petrohradem, který v době vikingské pochopitelně ještě neexistoval.
VZDÁLENOSTI :
Brno – Novgorod (mikrobusem) 1700 km
Novgorod- Stará Ladoga (silnice) 200 km nebo kajak 300 km
Stará Ladoga- Orješek kajak 100 km
Orješek- Strelná (kajak po Něvě) 100 km
Petrohrad – Brno ( mikrobusem) 1700 km
PROGRAM ZÁJEZDU:
1. den Odjezd od Vikingtouru Brno, směr Olomouc, Ostrava, Varšava, Riga
2. den Pskov, Novgorod, prohlídka, památka UNESCO, příprava k plavbě
3. den Plavba po řece Volchov (30 km)
4. den Plavba po řece Volchov (30 km)
5. den Plavba po řece Volchov do jezera Ladoga k ostrovu Ptišnov (30 km)
6. den Plavba po jezeru Ladoga k Schlisselburgu, kde začíná řeka Něva (30 km). Návštěva pevnosti z r. 1320. Rusové jí říkali Orješek a byla dobyta Švédy, později ji dobíjeli Němci v I. i II. sv. válce. Ostrůvek je stvořený jako přirozená obrana proti vstupu do Petrohradu po Něvě a proto byla dobýjena pořád dokola. Rusové ji nakonec získali nazpět. Teď se jmenuje Petrokreposť.
7. den Plavba po Něvě přes vesnice Kirovsk, Dubrovka, Novosaratovka, Sosnovka (20 km)
Petrohrad nám umožní plout po Velké a Malé Něvě, po Velké a malé Něvce, Ochtě a dalších menších říčkách. Uvidíme Luteránský hřbitov, Park Děkabristů, Finské nádraží, Pravoslavný hřbitov, Vojensko-kosmickou akademii, muzeum blokády Leningradu, Muzeum paměti národa, Botanický sad Petra Velikého, Ermitáž, Auroru, Zimní palác, Zaječí ostrov, Kronštadt, řadu chrámů, …. S pomocí mikrobusu proplujeme kolem nejznámějších objektů města, které po napadení Německem přežilo dvouletou blokádu, během které zahynulo milion obyvatel.
8. až 10. den Plavba Petrohradem
11.den Mikrobusem do Suwalek
12.den Suwalki- Brno
INFORMACE:
Do Novgorodu se dostaneme mikrobusem s přívěsem na mořské kajaky, stejně tak dojedeme z Finského zálivu do Brna (jedna cesta 1700 km). Do kajaků si před plavbou nabalíme všechno potřebné. Setkání s mikrobusem jen v případě nutnosti, jinak není zapotřebí. Nutná je ale solidní vytrvalost a technická zdatnost, protože na jezeře může být vítr a vlny, na řekách a v deltách proud, resp. kombinace protivítr a proud, což kajakáři obzvlášť milují. Musíme počítat s teplotami vody i vzduchu poněkud nižšími než doma, nikoliv však extrémními ( voda 18st., vzduch 18st.) Repelent radši ano. V Rusku se dá koupit na kartu všechno a potraviny bychom od nás vlekli zcela zbytečně.