Ostrov Svaté Heleny je snad nejodlehlejší místo planety. Jestli není, tak skoro. Taková věc se měří jen těžko. V každém případě mají k pevnině, tentokrát k Africe, přes 2000 kilometrů a ke všemu tam pravidelně nic nepluje, ani nelétá. Jak ostrov středověcí plavci dokázali trefit, je neuvěřitelné. Pro představu má orientačně 12×12 kilometrů a nad hladinu vystupuje 800 metrů. Jeho objev byl asi pro námořníky, kteří v té době neuměli ani změřit zeměpisnou délku, jen náhoda.
Jediné lodní spojení, řekněme nepravidelné, ale jakž takž je do Cape Town, letiště postavili ostrovanům za strašlivé peníze až nedávno / 2018/. Zatím tam podle místní kanceláře bylo pár turistů a původní obavy z návalu se nekonaly. Jestli má někdo taková podivná odlehlá místa rád, bude praktické, když se tam podívá co nejdřív. Moc lidí tam trvale nebydlí, něco kole čtyř set. Jsou to v podstatě potomci holandských, anglických a amerických námořníků, kteří mluví zvláštní hantýrkou, návštěvníkům sotva srozumitelnou. A protože ostrovanů je a hlavně bylo, velice málo, nemohlo to dopadnout jinak, než že vztahy se řešily častými sňatky mezi příbuznými. Z takových sňatků bývají často genetické vady.
Aby lidí bylo na ostrově víc, uvěznili tam Angličané ještě Napoleona. Zpočátku, než měl svoji rezidenci, bydlel u rodiny místního obchodníka. Protože měl vždycky rád mladší děvčata, vážně se zamiloval do Betsy, čtrnáctileté dcery ubytovatele. Jeho štěstí trvalo ale jen krátce. Guvernér brzy objevil, že přes obchodníka posílá milovník Napoleon do Evropy dopisy a celou rodinu z ostrova pro jistotu vyhostil.
Určitě do Anglie, protože tam ostrov zrovna patřil. Před tím byl holandský a za 2.sv. války si tam Američané postavili vojenskou základnu. Když už vzpomínáme na minulost Svaté Heleny, snad nejhorší bylo období kolem r. 1900, kdy probíhala kolem Johannesburgu krutá válka mezi Angličany a Holanďany, tzv. druhá burská válka. Celé rodiny Burů / Holanďanů / i černochů byly vyváženy po desetitisících do koncentráků, na Heleně zřízených. Bylo v zájmu Angličanů, vytvořit podmínky pro nepřežití, jako tomu bývá na světě vždycky. A o co se vlastně bojovalo? O zlato a diamanty. Také jako vždycky. Koncentráky už dnes na Heleně nejsou, ale turista může zato projít řadu horských treků po skalách a tropických loukách, může si prohlédnout hradní pevnost, vystoupat skalní Jákobův žebřík, navštívit muzeum v Jamestownu a obdivovat obrovské Seychelské želvy. Hlavně Jonathana, nejstarší suchozemské zvíře. O kajaku nikdo na ostrově nic neříká, ale nafukovací do letadla vezmou. Velryby, humry, delfíny, keporkaky i skalnaté pobřeží vám ale ukážou případně místní i z motorové loďky. Také kávové plantáže, bambusy a život pod vodou nikdo nevynechá, když už se do těch podivných, odlehlých končin tak nebezpečně, dlouho a draze trmácel.
TERMÍN: 28. 11. – 8. 12. 2024
CENA: 15 000 Kč
V ceně je program a průvodce.
V ceně není letenky (Vídeň – Johannesburg – Jamestown cca 50 tis. Kč), ubytování v hostelu (7 nocí cca 5 000 Kč), fakultativní výlety.