Švýcarsko na kole

Kopcovité SCHWYTZ vyžaduje trenované nohy, elektrokolo nebo raději obojí. Aby ne! Matterhorn, Jungfrau, Rigi, Eiger, Dufourspitz, Pilatus, Bernina… Buďte bez obav. Přes vrcholy nepojedeme, ale jen pod nimi, nejkrásnějšími a nejpůsobivějšími  cyklostezkami na světě. Domorodci v dávných časech bicykly k dopravě používali z pochopitelných důvodů jen zřídka a zřídka také vyhrávali cyklistické závody. Švýcaři nejsou cyklistickou špičkou. Zato ale umí skvěle šplhat po špičkách horských a sjíždět s nich dolů na lyžích.
Svoji politiku, ekonomiku a obranu vedou chytře a šikovně. Právně zachovávají neutralitu, když je situace výhodná, zvolí praktická stanoviska. Baví je vyrábět hodinky, součástky do počítačů a čokoládu. Výrobky těžké chemie a oceláren si raději kupují. Mají překvapivě silnou armádu a přístupové cesty přes horské průsmyky si dobře střeží. Také svoje soukromí a privátní majetek si střeží. Před dům nikomu auto nepostavíte a na kamennou zídku u zahrádky si nesednete. Když ale dobře zaplatíte, vyvezou vás Švýcaři bezpečně po kolejích  drátech a lanech do dech beroucích výšek, kam ani pták nedoletí. Za posledních pár set let života pod horskými velikány se to už  naučili, stejně jako spoustu dalších kouzel, jejichž ukázkou je třeba měsíční plat 5893 USD. To jen abychom se s našimi 1071 USD nedivili místním cenám a poplatkům.

TERMÍN  : 15.  – 22. 6. 2024

CENA: 9 200 Kč
V ceně je doprava osob a materiálu, trajekt, doprava mikrobusu během trasy, program, vedení, zajištění kempů a tábořišť.

Než začneme číst, jak to bude, jednu technickou. Zeměpisné názvy jsou psány velkým písmem a v prvním pádě. Líp se všechno hledá.
Mikrobusem s přívěsem na kola vyjedeme od Vikingtouru, Kounicova 20, BRNO, WIEN, SALZBURG, INNSBRUCK, VADUZ, ANDERMATT. V Andermattu se převlečeme za cyklisty a s doprovodem mikrobusu, tedy nalehko, pod WALISSER ALPEN  do ZERMATT /MATTERHORN/, mikrobusem přejedeme přes MARTIGNY  / MT BLANC/ do INTERLAKEN  a odtud znovu na kole třídenní tůra severně od BERNER OBERLAND tedy EIGER, JUNGFRAU, MOENCH. Údolím řek REUSS a REIN k jezeru VIERWALDSTAETTERSEE, trajektem  na druhou stranu do města SCHWYZ, které dalo Švýcarsku jméno a odtud pod třítisícovkami k jezeru WALENSEE a   dále do VADUZ.  Pak stejnou cestou do Brna.
Šlapat budeme každý za sebe, po domluvě může doprovodný mikrobus působit jako sběrák. Každý den se potkáme v kempu, protože jinak to ve Švýcarsku nejde. Pokud by někdo chtěl do hotelu, zajistíme. Stravujeme se z vlastních zásob, obchody a restaurace se cestou najdou lehce.
Atraktivní hory, kvůli kterým jsme sem přijeli, jsou protkány lanovkami a vláčky. Můžeme je podle vlastní chuti využít. V případě zájmu zjistíme ceny, slevy, provoz, omezení a jiné potřebné informace. Je praktické rozhodnout se už doma. Přímo na místě to z časových důvodů bude sotva možné.

ČASOVÝ  ROZPIS:

 1. Den ráno v 7.00 hod. odjezd od Vikingtouru, Kounicova 20, Brno.
  Nocleh v kempu v ANDERMATT, 10 hod. jízdy.
 2. Den do kempu FIESCH-EGGILSHORN, 70 km
  Údolím řeky ROTTEN, mezi BERNER ALPEN na severu a WALLISER ALPEN na jihu, známou RHONA ROUTE.
 3. Den do kempu VISP, 40 km
  Přes FURKOTAPASS /2436/, odkud snadno k ledovci RHONEGLETSCHER, jezírko, odkud vytéká řeka RHONE, umělá jeskyně, nejrychleji tající ledovec 20 cm/den
 4. Den do kempu   ZERMAT, 40 km
  Hlubokým údolím mezi čtyřtisícovkami WEISSHORN, GABELHORN, DOM, ZINALROTHORN do nejznámějšího horského střediska ZERMATT. Odtud pěšky nebo lanovkou vzhůru na jezero THEODUL nebo výš na SCHWARZSEE. Kdo nechce stoupat vzhůru, může třeba do muzea ve městě.
 5. Den mikrobusem přes MARTIGNY do LAUTERBRUNNEN, 150 km,
  Pod nejvyššími vrcholy Alp MONTE BIANCO, GRANDES JORASES, kolem LAC LÉMAN /Ženevské jezero. /
  Na kole vzhůru do SCHAFFENHALB, kemp AARESCHLUCHT, 36 km, převýšení 1000 m.
  Horská etapa přes GROSSE SCHEIDEGG. Typický namáhavý úsek s nezapomenutelnými pohledy na EIGER, MOENCH, JUNGFRAU .
 6.  Den do kempu SCHWYZ , 74 km, jezerní etapa . Variantou je vzhůru do KAESSERSTATT 1800 m, kde se setkávají 4 lanovky a   do  městečka LUNGERN u jezera stejného jména. Odtud už všichni společně do SCHWYZ.
 7.   Den do GLARUS, na kole 50 km, dále mikrobusem  nebo na kole až do kempu  VADUZ , 110km
 8.  Den Stejnou cestou mikrobusem do Brna, 10 hod. jízdy.