Javorníky a Soláň na kole – Valašsko je nejmilejší

Valašsko, to je podkova Vsatských Vrchů a Javorníků, položená podle osy Vsetínské Bečvy. Portáši ani pohraničníci nás už nevzruší, ale romantika Papajského sedla, přes které se převáděl dobytek do Uher, podivný název Čarták, což byl strážní domek strážců hranice portášů a legrační Oslové mám určitě náladu nezkazí. Bohužel budeme muset trošku šlapat do kopce, protože Koleňákovci, Papajovci i Kypujovci bydlí na kopci. Zato se pak svezeme podle Bečvy dolů do Ústí po krásné cyklostezce. Abychom nezískali dojem, že Valašsko jsou jen příjemné, právě pro ovce a pro lyžaře nakloněné stráně, zkusíme si alespoň sáhnout na pískovcové skály okolo Lidečka a Polanky i když o jejich zdolávání ve známých valašských písních vůbec nešlo. Odlehlá Francova Lhota se svým exotickým názvem pak definitivně uzavře naše krátké valašské cyklotoulání.

 

 

TERMÍN: 27. – 29. 8. 2021

CENA: 1 900 Kč

V ceně je doprava včetně doprava kol, 2 x ubytování v chatce v kempu, průvodce a program

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den Ráno v 7.00 hod. od Vikingtouru mikrobusem s přívěsem na kola do Vsetína a Dušné. Stále vzhůru na Vsacký Cáb, kde je chata s restaurací. Krásnou beskydskokarpatskou magistrálou hřebenem Vsackých vrchů přes Tanečnici na Soláň, kde se opravdu našla v minulosti sůl. Stále přes CHKO Beskydy , vrcholy Kotlová a Vysoká k chatě na Třeštík a dolů do Karlovic. /nocleh /

2.den Velké Karlovice mají katastr 4x větší než Brno. Na kole ale část projedeme, uvidíme lyžařské středisko, židovský hřbitov, synagogu, muzeum, bývalé sklárny. Karlovice založil Jindřich ze Žerotína a to poměrně nedávno, totiž začátkem 18. st. Po proudu Vsetínské Bečvy do Karolinky, se známou a doposud funkční sklárnou, specializovanou na osvětlovací tělesa. Nedaleko přehrada Stanovnice, zásobárna pitné vody. Moderní koupaliště zv. Balaton se úředně jmenuje Na stanoch a když se ochladí, můžeme raději do Nového Hrozenkova do Valašského muzea v přírodě. Halenkov je malebná valašská vesnice, dříve Helenkov po dceři zakladatele, maďarského šlechtice ze Žitného ostrova. Cyklostezka pokračuje přes Huslenky a Hovězí, kde určitě původ názvu vysvětlovat není nutné. Mikrobusem do Horní Lidče, nocleh.

3.den Horní Lideč byla na stejném místě už 1520 a protože leží pod průsmykem do Uher, její život byl trvale poznamenán nájezdy Uhrů, Bočkayovců, Tatarů a Turků. Můžete si vybrat. Za to všechno měli alespoň krásný výhled na Čertovy skály u Lidečka. Skály jsou pískovcové, na Moravě poměrně zřídka k vidění. Dnes metou skálolezců i když chráněné. Do osady Pulčín, nejvýše položené na Moravě, kde jsou skály podobného charakteru navíc se 4 jeskyněmi. Jsou pokládány za místo zrodu moravského trampingu, něco jako osady na Sázavě. Odtud do Francovy Lhoty a na rozhlednu na Čubův kopec, nepřipisovat někdejšímu podnikateli a později senátorovi. Výhled je nádherný, Bílé Karpaty, Beskydy, slovenská pohoří. Mikrobusem do Brna.

INFORMACE:

Pojedeme na lehko, spát budeme pod střechou, spacáky, stany ani polní kuchyni nepotřebujeme , zato větrovku, pláštěnku a čepici možná využijeme. Určitě se hodí spolehlivý a seřízený bicykl.