Dánsko – BORNHOLM na kole a kajaku s dětmi

P1010203

TERMÍN : 21. – 30. 7. 2023 (10 dnů)

CENA: 11 800 Kč/dosp.  10 300 Kč/dítě do 15 let

V ceně je doprava osob a materiálu, doprovod během túr, trajekty, zajištění kempů, vedení, program.

V ceně není ubytování v kempu, vstupy do muzeí, výlet lodí na Hráškové ostrovy

 

Bornholm je ostrov v Baltském moři, mezi Švédskem a Polskem, ale přesto nejvýchodnějším teritoriem Dánského království a pro nás naše nejbližší Skandinávie. Není velký, jeho obvod měří právě 120 kilometrů, ale je křížem krážem protkán cyklostezkami. Vedou nevelkými městečky, přes pole , louky a lesy, vždycky však končí na divokém skalnatém pobřeží. Je to ráj cyklistů a kajakářů – pohledy z mořské hladiny  na pestrobarevné  pohádkové vesničky, skály a přístavy. Tkalcovny, sklárny, porcelánky, kamenictví a jiné umělecké dílny jsou k zhlédnutí po celém ostrově, ale nechybí ani pláže s nejjemnějším pískem a lezecké terény Helligdoms Klipperne. Komu se bude zdát ostrov moc velký, může si vyjet lodí na podstatně menší Christianso a nebo úplně nejmenší Frederikso s pár obyvateli,dříve námořní pevnost, později vězení a nyní, jako obvykle turistická atrakce, nicméně živá. Konec konců ani na Bornholmu nechybí obranné linie, kanóny a festunky. Dokonce i kostely mají střílny a sám název ostrova nezní také příliš měkce a rozmazleně. Zato měkké uzené ryby a pivo Carlsberg večer potěší.

IDEÁLNÍ PRO RODINNOU DOVOLENOU – nejbližší Skandinávie, bezpečné cyklostezky bez aut vhodné pro děti, ubytování po celou dobu na jednom místě a podpora mikrobusu na všech cyklotrasách.

Článek o zájezdu

 

 P1010240

 Program zájezdu:

Podle počasí program upravíme tak, abychom na kolech projezdili ostrov křížem krážem a navštívili všechna zajímavá místa. Denní etapy zvolíme podle výkonnosti skupiny. Protože na ostrově je asi 600 km cyklostezek, jistě si každý vybere.

1.den     odjezd v 14.00 od Vikingtouru z Brna přes Prahu, Dresden, Berlin do Sassnitz

2.den     ve 13.30 trajekt, v Ronne v 17.30, busem do kempu Gudhjem, ubytování,večírek

Bornholm_JanWinther3-.8.den   cyklotúry

CO URČITĚ UVIDÍME

Gudhjem, malé, malebné městečko, kde bydlíme, barevné domky na skalách, přístav a  sportovní halu, množství udíren ryb. Nedaleko rodinnou sklárnu baltické sklo (původně slepičí farma), kde se můžete nejen dívat zblízka do pecí a na ruce sklářů, ale i sami si něco zkusit. Čtyři obranné kostely se střílnami, které jsou bornholmskou zvláštností. Nevynecháme Ronne, největší město s velkou tržnicí a bornholmským museem, skalní kazatelnu Jons Kapel, největší severskou hradní zřícenina celého severu Hammershus. Specialitou jsou uměle vysazené lesy, kterým říkají plantage, se spoustou skalních partií, zbytků minihradů, kam se ostrované uchylovali před piráty, archeologických nalezišť a ptačích rezervací. Nevynecháme úzkou skalnatou rokli Ekkodalen se zvláštní ozvěnou, zde  ekko a nejvyšší vrchol Rytterknoegten, na který vystoupil i dánský král Frederik. Městečko Aakirkeby s největším kamenným kostelem a také jediným městem, ze kterého není vidět moře a několikakilometrovou pískovou pláž Dueodde s borovicovými hájky a majákem. Na severovýchodě vyniká miniměstečko Svaneke pod patronací UNESCO a evropský kulturní památník, veřejnosti přístupný větrný mlýn, skály Randklove, kde car Petr Veliký při své návštěvě Bornholmu přeskočil v jezdeckých botách hlubokou trhlinu. Navštívíme i místa, o kterých se zmiňují staré ságy, jako je Hellig Kvinde (svatá paní)  nebo Helligsdomkliperne, Posvátné útesy, odkud je jen pár kroků k Museu umění. Nevynecháme ani děla, šance a obranné valy a s nimi související museum obrany pro militaristy. V osadě  Hasle mají nejen skvělou udírnu herinků, ale i zajímavé museum o někdejších pirátech, obraně pobřeží, ale také jak sami ostrované přepadávali kolem plující lodě. Uvedené zajímavosti jsou jen malým zlomkem z toho, co ostrov nabízí. Jen samotné cyklostezky, vedoucí kolem selských stavení, pobřežních skal, tajemných roklin a podivných lesů by stačily upoutat cyklistovu pozornost nehledě na samoobslužné stolky s nabídkou ovoce a zeleniny a  malou pokladničkou.

 9.den     v 8.00 trajekt, v Sassnitz v 11.20, směr Brno

10.den  příjezd k Vikingtouru kolem poledne.

 

INFORMACE: Pojedeme mikrobusem 1+ 8 s přívěsem na kola, bydlet se dá v kempu Gudhjem na severu ostrova a to buď ve vlastních stanech nebo v předem objednaných pokojích.  Obchod s potravinami je hned u kempu, ale ceny značně vyšší než u nás. Bornholm nevyžaduje žádné zvláštní vybavení, pláštěnku a plavky si vezměte určitě. Každý večer se vracíme do stejného ubytovacího zařízení, takže žádné nosiče, kabele a ruksaky na kole nedopravujeme. Tábořiště pro přenocování nejsou problémem. Cyklisté se vždy vracejí na základnu.

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-