Dánsko – BORNHOLM na kole a kajaku

P1010203

TERMÍN : 22. – 31. 8. 2019 (10 dnů)

CENA: 9 100 Kč

V ceně je doprava osob a materiálu, doprovod během túr, trajekty, zajištění kempů, vedení, program.

V ceně není ubytování v kempu, cca 300 Kč/os./noc, v pokoji 550 Kč/os./noc, vstupy do muzeí , výlet lodí na Hráškové ostrovy (cca 700 Kč).

 

 

Bornholm je ostrov v Baltském moři, mezi Švédskem a Polskem, ale přesto nejvýchodnějším teritoriem Dánského království a pro nás naše nejbližší Skandinávie. Není velký, jeho obvod měří právě 120 kilometrů, ale je křížem krážem protkán cyklostezkami. Vedou nevelkými městečky, přes pole , louky a lesy, vždycky však končí na divokém skalnatém pobřeží. Je to ráj cyklistů a kajakářů – pohledy z mořské hladiny  na pestrobarevné  pohádkové vesničky, skály a přístavy. Tkalcovny, sklárny, porcelánky, kamenictví a jiné umělecké dílny jsou k zhlédnutí po celém ostrově, ale nechybí ani pláže s nejjemnějším pískem a lezecké terény Helligdoms Klipperne. Komu se bude zdát ostrov moc velký, může si vyjet lodí na podstatně menší Christianso a nebo úplně nejmenší Frederikso s pár obyvateli,dříve námořní pevnost, později vězení a nyní, jako obvykle turistická atrakce, nicméně živá. Konec konců ani na Bornholmu nechybí obranné linie, kanóny a festunky. Dokonce i kostely mají střílny a sám název ostrova nezní také příliš měkce a rozmazleně. Zato měkké uzené ryby a pivo Carlsberg večer potěší.

IDEÁLNÍ PRO RODINNOU DOVOLENOU – nejbližší Skandinávie, bezpečné cyklostezky bez aut vhodné pro děti, ubytování po celou dobu na jednom místě a podpora mikrobusu na všech cyklotrasách i případných výletních plavbách

Článek o zájezdu

 

 P1010240

 Program zájezdu:

Podle počasí, především podle větru, program upravíme tak, abychom ostrov obepluli a na kolech projezdili křížem krážem a navštívili všechna zajímavá místa. Denní etapy zvolíme podle výkonnosti skupiny. Protože na ostrově je asi 600 km cyklostezek, jistě si každý vybere.

1.den     odjezd v 14.00 od Vikingtouru z Brna přes Prahu, Dresden, Berlin do Sassnitz

2.den     ve 13.30 trajekt, v Ronne v 17.30, busem do kempu Gudhjem, ubytování,večírek

Bornholm_JanWinther3-.8.den   cyklotúry, podle počasí a zájmu plavby na kajaku kolem ostrova

ZAJÍMAVOSTI BORNHOLMU:

Pobřežní skály Hellingdomen na severu, náš kemp Gudhjem, městečko Svaneke – památka UNESCO na SV ostrova , Nexö – moderní město východního pobřeží, písková pláž Dueodde ( JV), Akirkeby –  jediné městečko, odkud není vidět moře, Allmindigen-zalesněná ( zeleně) část ostrova, nejvyšší vrchol s rozhlednou, hlavní město Rönne s přístavem, etnografické museum, Hasle(JZ) – s udírnami ryb a námořním museem, Vang( SZ) s nedalekým hradem Hammershus, největší zachovalý hrad severu. Trajektem na Hráškové ostrovy (výlet vychází asi na 700 Kč), někdejší středověká námořní pevnost, později vězení, dnes unikátní domov pro pár desítek obyvatel.

 9.den     v 8.00 trajekt, v Sassnitz v 11.20, směr Brno

10.den  příjezd k Vikingtouru kolem poledne.

DSCN5436_cr

INFORMACE: Pojedeme mikrobusem 1+ 8 s přívěsem na lodě a kola, bydlet se dá v kempu Gudhjem na severu ostrova a to buď ve vlastních stanech nebo v předem objednaných pokojích (ubytování v kempu , cca 200 Kč/os./noc, v pokoji 550 Kč/os./noc).  Obchod s potravinami je hned u kempu, ale ceny značně vyšší než u nás. Bornholm nevyžaduje žádné zvláštní vybavení, pláštěnku a plavky si vezměte určitě. Každý večer se vracíme do stejného ubytovacího zařízení, takže žádné nosiče, kabele a ruksaky na kole ani v lodích nedopravujeme. Kolo má každý svoje a někdo má i kajak. Pokud ne, po domluvě zařídíme zapůjčení. Pokud bude zájem o sportovnější pojetí, můžeme obeplout ostrov za tři až čtyři dny bez vracení se na základnu. Tábořiště pro přenocování nejsou problémem. Cyklisté se vždy vracejí na základnu.

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-