Bornholm – pěší turistika

TERMÍN : 17. – 26. 8. 2018 (10 dnů)

CENA: 7 900 Kč + 1 600 Kč 8x ubytování v kempu nebo 4 400 Kč 8x ubytování v pokoji (platí se na místě)

V ceně je doprava osob a materiálu, doprovod během túr, trajekty, zajištění kempů, vedení, program, mapky

V ceně nejsou vstupy do muzeí, výlet lodí na Hráškové ostrovy (cca 700 Kč).

Bornholm je ostrov v Baltském moři, mezi Švédskem a Polskem, ale přesto nejvýchodnějším teritoriem Dánského království a pro nás naše nejbližší Skandinávie. Není velký, jeho obvod měří právě 120 kilometrů, ale je křížem krážem protkán stezkami. Vedou nevelkými městečky, přes pole, louky a lesy, vždycky však končí na divokém skalnatém pobřeží. Tkalcovny, sklárny, porcelánky, kamenictví a jiné umělecké dílny jsou k zhlédnutí po celém ostrově, ale nechybí ani pláže s nejjemnějším pískem a lezecké terény Helligdoms Klipperne. Pro nordic walking je velmi atraktivní  pobřežní stezka o délce 110 km, na které se střídají skalnaté úseky s písečnými plážemi a romantickými rybářskými vesničkami. Komu se bude zdát ostrov moc velký, může si vyjet lodí na podstatně menší Christianso a nebo úplně nejmenší Frederikso s pár obyvateli, dříve námořní pevnost, později vězení a nyní, jako obvykle turistická atrakce, nicméně živá. Konec konců ani na Bornholmu nechybí obranné linie, kanóny a festunky, největší hradní zříceninu Skandinávie navštívíme určitě. Dokonce i kostely mají střílny a sám název ostrova nezní také příliš měkce a rozmazleně. Zato měkké uzené ryby, které zakoupíme v pobřežních udírnách (rockeri) a pivo Carlsberg večer potěší.

IDEÁLNÍ PRO RODINNOU DOVOLENOU – turistické cesty vhodné pro děti, převážně lesy (plantáže), písečné i skalnaté pobřeží, ubytování po celou dobu na jednom místě a podpora mikrobusu na všech trasách.

Program zájezdu:

Podle počasí, program upravíme tak, abychom ostrov prozkoumali a prošli křížem krážem a navštívili všechna zajímavá místa. Při nepřízni počasí možné navštívit námořní muzeum nebo sklářské muzeum apod.

1.den     odjezd v 14.00 od Vikingtouru z Brna přes Prahu, Dresden, Berlin do Sassnitz

2.den     ve 13.30 trajekt, v Ronne v 17.30, busem do kempu Gudhjem, ubytování,večírek

Bornholm_JanWinther3-.8.den   pěší tůry s podporou mikrobusu, délky jednotlivých tras budou voleny podle výkonnosti účastníků

ZAJÍMAVOSTI BORNHOLMU:

Pobřežní skály Hellingdomen na severu, náš kemp Gudhjem, městečko Svaneke – památka UNESCO na SV ostrova a možnost navštívit Joboland – vodní ráj, Nexö – rodiště spisovatele Nexoe, kde se zpočátku učil ševcem, město bylo hodně zničeno za 2. svět. války, Sommerfuglepark – sbírka motýlů včetně exotických, písková pláž Dueodde ( JV), Akirkeby –  jediné městečko, odkud není vidět moře, Allmindigen-zalesněná ( zeleně) část ostrova, nejvyšší vrchol s rozhlednou, hlavní město Rönne s přístavem, etnografické museum, Hasle(JZ) – s udírnami ryb a námořním museem, Vang( SZ) s nedalekým hradem Hammershus, největší zachovalý hrad severu. Trajektem na Hráškové ostrovy (výlet vychází asi na 700 Kč), někdejší středověká námořní pevnost, později vězení, dnes unikátní domov pro pár desítek obyvatel.

 9.den     v 8.00 trajekt, v Sassnitz v 11.20, směr Brno

10.den  příjezd k Vikingtouru kolem poledne.

INFORMACE: Doprava z ČR mikrobusem, ubytování v kempu Gudhjem na severu ostrova a to buď ve vlastních stanech nebo v předem objednaných velkých stanech s postelemi (ubytování v kempu – vlastní stan –  300Kč/os/noc a stan s postelemi – 600 Kč/os/noc). V kempu je k dispozici plně vybavená kuchyňka a jídelní přístřešek se stoly a lavicemi. Obchod s potravinami je hned u kempu, ale ceny značně vyšší než u nás. Bornholm nevyžaduje žádné zvláštní vybavení, pláštěnku a plavky si vezměte určitě.