Dávní Keltové se šířili ze středoasijských stepí přes střední a jižní Evropu směrem k Atlantiku. Putovali také přes naše území. Na své pouti bojovali nebo obchodovali s místními kmeny a zanechávali za sebou i genetickou stopu. Z toho důvodu v mnohých z nás koluje kapka keltské krve a, stejně jako naše dávné předky, fascinuje také nás symbolika kruhu a láká návštěva magických kamenných monumentů, které tu zanechala předchozí civilizace, či snad návštěvníci odjinud.
Vypravíme se po stopách dávných Keltů a jejich knězů – druidů. Navštívíme kamenné stavby uměle vytvořené, ale i místa, která vytvořila sama příroda. Zde dávní druidové praktikovali svoje tajné obřady. Zavítáme ale i na místa, kde se scházejí druidové současnosti. Z Brna vyrazíme, stejně jako naši dávní předkové, JZ směrem.
Jak bude cesta probíhat
Z Brna (Kounicova 685/20) pojedeme mikrobusem (9 osob) směrem na Vídeň, prohlédneme místa spojená s druidy v Rakousku a Francii. Poté se přesuneme trajektem na britské ostrovy. Během zájezdu budeme nocovat v kempech ve vlastních stanech, nebo po dohodě v chatkách. Stravovat se budeme z vlastních zásob. Protože se po celou dobu budeme pohybovat v civilizaci, bude možné nakupovat kdekoliv na místě. Návštěvy a vstupy proběhnou dle programu. V případě zájmu o další aktivity, proběhne dohoda. Pokud máte dotazy k vybavení, oblečení, potravinám apod., obraťte se na nás emailem (viking.tour@volny.cz).
TERMÍN: 25. 6. – 6. 7. 2025
CENA: 17 000 Kč
Cena zahrnuje: dopravu dle programu, trajekty, výklad v češtině, zajištění noclehů a vstupů
Cena nezahrnuje: kempy, stravu a vstupy (doporučujeme min. 500 Eu cash nebo kartu)
Program zájezdu:
1.den Ysperklamm
V rakouském národním parku nalezneme přírodní kamenný kruh na vrcholku zalesněného kopce. Nejprve projdeme soutěskou, kterou vytvořila horská bystřina – viz obrázek. Na vrcholku kopce můžeme ještě dnes vnímat silnou energii, kterou tu zanechali dávní druidové při svém praktikování. Pokocháme se krásnými výhledy a zajímavými skalními útvary připomínajícími různá zvířata. Pěší trasa je kopcovitá a má délku asi 15 km. Je vhodné ji absolvovat za krásného počasí. V případě špatného počasí zařadíme náhradní program – Rakouský Stonehenge, který se nachází u Zwettlu, v oblasti Waldviertel poblíž našich hranic.
2.den Chartres a Broceliande
Procházení labyrintem pro druidy symbolizuje pouť lidské duše, její hledání a omyly, dokud nedojde k cíli své cesty. Jeden z nejstarších labyrintů najdeme na podlaze známé katedrály v Chartres. Ve stinných koutech katedrály zkusíme najít zeleného muže – symbol pohanství, skutečné víry prostých dělníků, kteří na stavbě této katolické katedrály pracovali. Zelený muž je něco mezi člověkem a divokou přírodou. Má lidskou tvář, ale místo vlasů trávu nebo břečťan, kde hnízdí ptáci a další tvorové.
Merlinův les se nachází JZ od Rennes. Je rozsáhlým přírodním porostem, jaké pokrývaly Evropu před dvěma tisíci lety. V těsné vzájemné blízkosti zde rostou stromy a keře, o kterých bychom to, na základě zkušeností s naší přírodou, nikdy neřekli. Na návštěvníky oblast působí léčivě, nesrovnatelně s pravidelnými řadami monokulturní výsadby našich hospodářských lesů.
3.den Carnac a Pointe du Raz
Carnac je tvořen řadami menhirů datovaných do doby 3 – 5 tisíc let před naším letopočtem. Podle báje o Kornéliovi se má jednat o zkamenělé římské vojsko. Druidové však věří, že duše jejich zemřelých bratrů a sester se vtělily do těchto kamenů, aby si mohly i nadále užívat vzájemné pospolitosti. Stojí tu tiše a sledují běh dějin, do kterých už nechtějí zasahovat.
Koupání v přírodní zátoce Utopenců poblíž Pointe du Raz, nejzápadnějšího bodu Bretaně, poslouží k načerpání nových sil. Zdatnější turisté se mohou vypravit po asi 3 km dlouhé pobřežní stezce s krásnými výhledy na majáky v moři a na moře.
4.den Cote de Granit Rose, Callais-Dover
Další příležitost pokochat se přírodními krásami Bretaně budeme mít na pobřeží Růžových skal. Nabízí se koupání v moři, nebo několik km dlouhá pobřežní vycházka pohádkovou krajinou barevných skal. Novodobí druidové zde mohou vnímat energii země a energii nejrůznějších skalních útvarů, případně se pokusit s těmito energiemi pracovat.
Cestou do Callais se můžeme krátce zastavit v turisty přeplněném městečku St. Malo, obklopeném hradbami a mořskými plážemi, odkud se dá při odlivu suchou nohou přejít po betonových panelech na ostrůvek Grand Bé, kde je pochován místní rodák Francois René de Chateaubriand čelem ke Kanadě, kterou objevil.
Následuje přejezd do Callais, překročení kanálu La Manche do Doveru a přejezd do blízkého anglického města Hastings.
5.den Hastings, Brighton, Southampton
Ve známé bitvě u Hastingsu r.1066 porazil William Conqueror (Vilém Dobyvatel) v čele normandských vojsk Anglosassy. Je to jedno z mnoha krásných a turisticky oblíbených městeček na jižním pobřeží Anglie. Můžeme si tu prohlédnout katedrálu, hrad, upravené parky a další zajímavosti.
Brighton známe z mnoha britských filmů a TV seriálů. Většinou se v nich objevuje známá pláž a molo se suvenýry pro turisty. Rozhodně zajímavější je však palác v indickém stylu postavený panovníkem Jiřím čtvrtým, který bychom neměli vynechat.
Southampton je přístav obchodních lodí, ze kterého roku 1912 vyplul na svou poslední plavbu Titanik.
6.den Stonehenge, Salisburská pláň a Devizes (muzeum)
Kamenný monument Stonehenge postavený před čtyřmi až pěti tisíci lety na Salisburské pláni, na který se všichni těšíme, není nutné představovat. Přejedeme územím častého výskytu Kruhů v obilí do městečka Devizes, kde navštívíme muzeum a dozvíme se další podrobnosti o historii místa, o kamenných kruzích a vykopávkách v dané oblasti.
7.den Avenbury, Kennet, Pewsley (muzeum)
Téma kamenných kruhů završíme prohlídkou Avenbury. Dalším cílem bude Mohyla Kennet, nacházející se poblíž. Oba monumenty nás vrátí do časů dávných druidů. Současnost nám naopak připomene Centrum a muzeum pro výzkum fenoménu kruhů v obilí v Pewsley.
Pod názvem Kruhy v obilí si nepředstavujeme pouze kruhy, ale také další agrosymboly, ať již vznikly na polích osázených obilím, jinými plodinami, na lukách nebo ve volné přírodě, a to bez ohledu, zda mají tvar kruhu, či jiný.
Kdo má fantazii nebo matematické znalosti, může s těmito dvourozměrnými tvary dále pracovat; Převést je na jednorozměrné nebo třírozměrné, uvést je do pohybu a tím zařadit čtvrtý rozměr – čas.
Kdoví, co nám neznámé entity svými obrazci chtějí napovědět! Neobjevili snad dávní druidové někde na louce v tajemných kruzích základy matematiky a geometrie? Neseznámili snad kdysi řeckého Pythagora se čtvercem nad přeponou? Kdo ví?
8.den Bath a Glastonbury
Pokud se v informačním centru v Pewsley dozvíme, že se v naší oblasti nachází obilný kruh (což je pravděpodobné), budeme ho zkoumat přímo v terénu. Pokud nebude tato příležitost, můžeme časovou rezervu využít na návštěvu Malborough, rodiště Winstona Churchila, o kterém víme, že měl kontakty se soudobými druidy a sám sebe za druida také považoval.
Bath je lázeňské město, které postavili Římané, rivalové druidů a nepřátelé místních obyvatel. Při vojenských taženích zabrali na jihu a západě celou Anglii a Wales, na severu se dostali až ke hranicím Skotska, kde postavili proti domorodým kmenům obrannou Hadriánovu zeď. Římské lázně v Bathu a architektura tohoto města svědčí o vyspělosti Římanů, kteří v těchto směrech výrazně předběhli svou dobu.
Glastonbury známe z hudebních festivalů pod širým nebem, ale také jako místo každoročních setkání současných druidů z Velké Británie i druidů ze zahraničí. Najdeme zde posvátnou studnu a bránu, které bývají dějištěm setkání a rituálů dnešních druidů a ruiny opatství, kde byli údajně pochováni Artuš s Guineverou. V 60. letech si toto místo oblíbili hippies, z nichž někteří zde ještě žijí a nabízí své umělecké výtvory a služby na místním tržišti.
9.den Glastonbury dokončení, Taunton, Bournemouth
Po dokončení prohlídky Glastonbury se krátce zastavíme v Tauntonu. Podle starých bájí zde v rámci oslav sklizně obilí (obdoba našich dožínek) byly zařazeny sportovní a jezdecké soutěže, asi dva tisíce let před vznikem moderních OH. Podle starého příběhu je pořádala matka keltského boha Lugha (keltský svátek Lughnasadh 2.srpna). Tento termín jako střed velké sportovní události dodržují moderní OH doposud.
Následně přejedeme do blízkosti Bournemouth, kde podle časových možností můžeme navštívit Národní park New Forest pro srovnání s lesem Broceliande, kterým jsme procházeli v Bretani.
10.den New Forest Park a Portsmouth
Vzhledem k tomu, že nás čeká dlouhá jízda, vyhneme se dopravním zácpám kolem Londýna a zvolíme jižní cestu přes Portsmouth, sídlo britského královského námořnictva, odkud můžeme pokračovat po trase Dover, Callais, Brusel.
11.den Brusel
V Bruselu si protáhneme nohy při prohlídce města, případně vládních budov EP a následně budeme pokračovat až domů.
12.den příjezd do Brna
Upozornění:
Pozor, v Británii se neplatí EURem, ale GBP. Při ubytování na hotelech většinou požadují platbu kartou.