LOTYŠSKO – řeka Gauja na kajaku

narodni-park-gaujas-1541TERMÍN: 13. – 22.7. 2018 (10 dnů)

CENA: 7 900 Kč

V ceně je doprava osob a materiálu, obslužná doprava během plavby, vypůjčení lodí – zajištění, zajištění kempů a tábořišť dle programu (někde zdarma, někde za mírný poplatek, platí se na místě), polní kuchyně, program, vedení.

V ceně není případné zapůjčení plavidel s příslušenstvím, které po dohodě zajistíme, vstupy, poplatek za kemp.

OBTÍŽNOST: lehká až střední

Lotyšsko je zemí lesů, jezer, řek a čápů. Sem tam nějaká pole se sice najdou, ale podstatná část obyvatel bydlí ve městech a pracuje ve službách a průmyslu i když Lotyši žádné suroviny nemají. Zato mají kus Baltského moře a velký přístav Rigu, někdejší německé hansovní město.Váš prohlížeč nepodporuje video tag. Němci zanechali v Lotyšsku plno typicky červených staveb hradů, zámků a kostelů, ale také vzpomínku na lotyšské SS divize, které chránily říši až do Berlína. Každoroční vzpomínkový pochod na tyto divize v Rize bývá poněkud kontroverzní. V současnosti žije v Lotyšsku, samozřejmě kromě Lotyšů také čtvrtina Rusů, Poláci, Ukrajinci a Židé. Když opustíme jinak krásnou a pestrou Rigu a za zády necháme mohutnou řeku Západní Dvinu, luteránskou katedrálu, Prašnou věž a Tři bratry, nádherně zdobené domy z 15. st., brzy se dostaneme do největšího a nejznámějšího národního parku Lotyšska. Právě tímto parkem protéká naše řeka Gauja a její jméno park nosí. Krajinu mají Lotyši vcelku plochou, ohlazenou ledovcem a tím překvapivěji působí hluboce ( až 90 m) zaříznutá údolí do pískovcových břehů, jeskyně a dokonce i skály, vhodné na lezení. Malebné zalesněné meandry Gauji nás budou provázet po celou plavbu a řada hradů a zámků na svazích dodá krajině pohádkový ráz. Koupat se dá vcelku všude na písčitých březích, voda je čistá a přestože budeme dost vysoko na severu, průměrná letní teplota vzduchu je 19 stupňů. Našim sportovním cílem je splout nejdelší lotyšskou řeku Gauju do slané vody a potom obeplout Kolku, nejsevernější mys Kuronska.


Program zájezdu:

1.den v 8.00 odjezd z Brna, od Vikingtouru, Kounicova 20

Ostrava, Czestochowa, Warszawa, Suwalki

2.den Kaunas, Riga, Valmiera

3.den  Začátek plavby na 154 km u přítoku potoka Mellupe zprava, konec 117,7 km

4.den   Od soutoku s řekou Rauna ( 117,7km) na tábořiště Kvepene (  94km)

5.den  Do tábořiště Paslavas ( 76 km)

6.den   Do města Sigulda ( 58 km) , prohlídka, hrad, bobová dráha

7.den   Na tábořiště Ani ( 25,7 km)

8.den   Ústí do moře, Rižská zátoka, kemp Gauja (4,4 km)

9.den   Ráno mikrobusem do Rigy, prohlídka, odpoledne cesta přes Litvu do Augustowa – kemp

10.den cesta přes Polsko do Brna

INFORMACE:

Cestujeme mikrobusem s přívěsem na kola a lodě.  Stravujeme se z vlastních zásob, které jsou v Lotyšsku přibližně stejně drahé, jako  doma. Prodávají  tam samozřejmě všechno a platí se Eurem.  Nocujeme ve vlastních stanech v přírodě, v civilizaci jsou k dispozici kempy. V mikrobusu bude na cestu  PB vařič, na tůru si každý vezme malý plynový nebo jiný vařič a samozřejmě všechno potřebné na počet dnů dle programu. Mikrobus bude výpravu doprovázet, ale nesetkáme se každý večer.

Účastníci obdrží podrobnou kilometráž řeky Gauja.

Název zájezdu:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-