Maďarsko – Zemplínské vrchy na kole i pěšky

 TERMÍN: 27. – 30. 9. 2018 (4 dny)

CENA:     2 800 Kč + 1 200 Kč 3x ubytování v pensionu (platí se na místě)

V ceně je doprava osob a materiálu, podpora mikrobusu během cyklotúr a túr, program, vedení. V ceně nejsou vstupy.

Navštívíme oblast kopců Zemplínské vrchy mezi Tisou Bodrogem a Hornádem. Jsou to právě ty vrchy, o které před pár lety zavadilo slovenské vojenské letadlo při návratu ze zahraniční  mise. Zbytky původních bukových pralesů obklopuje dnes civilizace v podobě měst Szerencz, Sárospatak, nejsevernější maďarská obec Hollóháza a především Tókaj. Tajemství nejsladšího vína na světě spočívá prý ve vulkanických zbytcích  v půdě, smíchaných se světlým pískem. Ten násobí svým odrazem i tak bohaté podzimní paprsky uherského slunce.

PROGRAM:

1.den       v 9.00 odjezd od Vikingtouru, Žilina, Košice, Sárospaták, ubytování,

2.a 3.den  túry do 15 km a cyklotúry o délce do 60 km/den, Sárospaták – ve městě jsou teplé lázně s bazény pro veřejnost a řada kulturně historických památek, jako středověká  pevnost a Comeniusháza.

V Sárospátáku působil ve svých pedagogických začátcích dost neúspěšně Komenský.

Podzimní barvy listnatých svahů, vinic a nábřeží nám budou dělat kulisu během túr i cyklotúr, při kterých projedeme Zemplínské hory křížem krážem od památníku na havarované slovenské letadlo, přes porcelánku  Holló- háza až po soutok Bodrogu s Tisou ve starobylém Tókaji,  kde  zlaté  tókajské  určitě dlouho hledat nebudeme.

4.den       odjezd do Brna, příjezd do 18.00 hodin.

 

INFORMACE:

Mikrobusem s přívěsem na kola se dopravíme do města Sarospáták (Blátivý potok), kde se ubytujeme v pensionu. Částka 20 € na osobu na vstupy a  tokajské by měla stačit.