NORSKO v lyžařské stopě hrdinů z Telemarku

Telemark  je  zeměpisná oblast Norska a také známý lyžařský styl, který se právě v této oblasti narodil. Používali ho  telemarští sedláci, aby se v hlubokém sněhu dostali  z dlouhých  a prudkých kopců do dolin.  To ovšem v nejmenším netušili,  jakou proslulostí budou obdařeni  o mnoho let později  jejich přímí  potomci  „ Hrdinové z Telemarku“.  To se ale už časově přesouváme do druhé světové války. Značnou část Telemarku zabírá nejodlehlejší pustina Evropy Hardangervidda na jejímž JV okraji  najdeme hluboký kaňon s průmyslovým městečkem Rjúkan. Poblíž Rjúkanu ve stejném kaňonu se schovává  osada Vemork, kde za 2.sv.války pracovala chemická továrna Norsk Hydro, vyrábějící  hnojiva. Jako odpadní produkt  procesu vznikala  těžká  voda,  potřebná při výrobě atomové bomby. Německo bylo s vývojem dost daleko  a tento fakt působil spojencům  nepředstavitelné vrásky. Proto se také několikrát pokoušeli továrnu zlikvidovat bombardéry a  kluzáky. Nakonec se to podařilo skupině norských vlastenců na lyžích, s lanem a ruksakem  výbušnin a zápalných šňůr.  A právě tato skupina je námětem několika knih a fimů a také námětem naší zimní cesty na Hardangerviddu. Možná už nebudou teploty tak nízké jako v únoru 1943, kdy se úspěšný útok norských lyžařů na fabriku datuje a třeba nebude ani tolik sněhu, ale Hardangervidda zůstává stále nekonečnou  a  opuštěnou  divočinou,  trvalou výzvou právě pro hrdiny. Protože budeme bydlet  v chatách a chatkách a nikdo po nás ani jednou nevystřelí,  nebude to s našim hrdinstvím zase tak žhavé. Kromě pohybu v lyžařských stopách  této diversní akce s názvem „ Vlaštovka „ budeme mít možnost si prohlédnout  město Rjúkan a hlavně Vemork, tedy roklinu, továrnu i elektrárnu, kde se skupině norských lyžařů podařilo zastavit nebo alespoň pozastavit vývoj atomové bomby, což vojenští historici pokládají za jeden z rozhodujících momentů 2.sv. války.

Zájemcům o lyžování mimo upravené stopy doporučujeme vzít si namísto běžek lyže cross country  s hranami, případně sněžnice. Při dobrých podmínkách se nabízí možnost přespání na chatě Kalhovd SSZ od Rjukanu a absolvování dvou až třídenní tůry přímo k továrně Norsk Hydro, včetně překročení propasti s řekou Mane, samozřejmě po lávce, ze které se dnes skáče bungee jumping. Shlédnout film „Hrdinové z Telemarku“ přímo v místním válečném  muzeu v elektrárně, tedy přímo na místě činu, je jistě  silnější zážitek, než vidět film v televizi.

Oblast našeho zájmu se nachází na 60° severní šířky a 800 až 1 300 m vysoko, kde bude koncem března sněhu na běžky dost a bude určitě i kvalitní. V oblasti známého lyžařského střediska GEILO bývá upraveno 220 km kvalitních stop. My zvolíme túry bez zátěže hvězdicovitým způsobem. Tratě jsou upraveny na klasiku ve dvou stopách a uprostřed je pás na bruslení. Délku túr přizpůsobíme výkonnosti skupiny a počasí (20 – 70 km) mapa zde. Ke vzdálenějším stopám budou účastníci přiblíženi mikrobusem, který bude po celý pobyt k dispozici. Zájemci o cross – country si také přijdou na své s podporou mikrobusu a délky jejích túr v pohoří Hardangervidda přizpůsobíme jejich výkonnosti.

 

 

 

 

 

INFORMACE:

Z Brna se  dopravíme do lyžařského střediska mikrobusem. Je možná časová úspora letadlem z  Prahy do Osla a odtud pokračovat do Geila naším mikrobusem. V takovém případě lyže a ostatní materiál mikrobus z Brna dopraví. Zpáteční cesta stejným způsobem.

Ubytování budete ve srubech v Geilu  – jednoduché ubytování (dvoulůžkový pokoj, společná kuchyň s jídelnou, koupelna s WC).

TERMÍN: 12. – 21.3. 2019 (letecká varianta 14. – 20.3.)

26. 3.  – 4. 4. 2019 (letecká varianta 28. 3. – 3. 4.)

CENA: 13 000 Kč/os + asi 5 000  Kč letenka do Osla a zpět (v případě letecké varianty)

V ceně je doprava osob a materiálu z Brna do Geila a zpět, doprava osob z letiště v Oslu do Geila a zpět, obslužná doprava vzdálenějších túr,6 x ubytování v dvoulůžkových pokojích ve srubu, 1 x ubytování v hostelu v Oslu, průvodce, program, pojištění v zahraničí, zajištění ubytování, zajištění letenky.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1. den         večer odjezd mikrobusem z Brna

2.den          trajektem do Švédska, cesta do Osla – ubytování

3.den          dopoledne prohlídka města, odpoledne vyzvednutí část skupiny na letišti, odjezd do Geila – ubytování

4. – 8. den  běžkařské túry s podporou mikrobusu

9. den          odjezd na letiště do Osla, mikrobus pokračuje na trajekt

10. den        cesta přes Německo do Brna

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-