Na běžkách do norského Telemarku

Telemark  je  zeměpisná oblast Norska a také známý lyžařský styl, který se právě v této oblasti narodil. Používali ho  telemarští sedláci, aby se v hlubokém sněhu dostali  z vysokých  a prudkých kopců do dolin.  Tento styl ovládal lyžování až do let kolem 1 900, kdy rakouský voják moravského původu Matyáš Žďárský z Kožušic u Třebíče poprvé zrealizoval myšlenku pevné paty. Přesto se telemark udržel až do konce 2. světové války, kdy pevnou patu na lyžařské vázání definitivně prosadil  shodou okolností opět Nor z Telemarku Stein Eriksen (mistr světa a olympijský vítěz z 50. let).

Norští lyžaři se ovšem prosadili i v reálném životě, především dramatickou historkou z druhé světové války, kdy podle odborníků do jisté míry dokonce rozhodli o jejím proůběhu. Dokázali totiž právě na lyžích zlikvidovat výrobnu těžké vody v norském Rjukanu, potřebnou při výrobě atomové bomby. Toto městečko leží v oblasti NP Hardangervidda  – nejodlehlejší pustině Evropy, kam právě letos míříme.

 

Oblast našeho zájmu se nachází na 60° severní šířky a 800 až 1 300 m vysoko, kde bude začátkem března sněhu na běžky dost a bude určitě i kvalitní. V oblasti známého lyžařského střediska GEILO bývá upraveno 220 km kvalitních stop, ve kterých se tradičně připravují nejlepší běžkaři planety. My zvolíme túry hvězdicovitým způsobem. Tratě jsou upraveny na klasiku ve dvou stopách a uprostřed je pás na bruslení. Délky túr budou podle výkonnosti skupiny a počasí mapa zde. Ke vzdálenějším stopám budou účastníci přiblíženi mikrobusem, který bude po celý pobyt k dispozici. Zájemci o cross – country si také přijdou na své s podporou mikrobusu a délky jejích túr v pohoří Hardangervidda přizpůsobíme jejich výkonnosti.

 

 

 

 

 

INFORMACE:

Letadlem z  Prahy do Osla a odtud pokračovat do Geila naším mikrobusem. Lyže a ostatní materiál mikrobus z Brna dopraví. Zpáteční cesta stejným způsobem. Pro zájemce možné jet také mikrobusem.  (celkem 3 dny)

Ubytování budete ve srubech v Geilu  – jednoduché ubytování (dvoulůžkový pokoj, společná kuchyň s jídelnou, koupelna s WC).

TERMÍN:  27. 2. – 4. 3. 2020 letecky  (25. 2. – 5. 3. 2020 mikrobusem)

12. – 18. 3. 2020 letecky (10. – 19. 3. 2020 mikrobusem)

CENA: 16 000 Kč/os

V ceně je  doprava osob z letiště v Oslu do Geila a zpět, obslužná doprava vzdálenějších túr,doprava materiálu z Brna do Geila, letenka Praha – Oslo a zpět, 6 x ubytování v dvoulůžkových pokojích ve srubu,  průvodce, program, pojištění v zahraničí, zajištění ubytování, zajištění letenky.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1. den         večer odjezd mikrobusem z Brna

2.den          trajektem do Švédska, cesta do Osla – ubytování

3.den          dopoledne prohlídka města, odpoledne vyzvednutí část skupiny na letišti, odjezd do Geila – ubytování

4. – 8. den  běžkařské túry s podporou mikrobusu

9. den          odjezd na letiště do Osla, mikrobus pokračuje na trajekt

10. den        cesta přes Německo do Brna

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-