Na běžkách do norského Telemarku

Telemark  je  zeměpisná oblast Norska a také známý lyžařský styl, který se právě v této oblasti narodil. Používali ho  telemarští sedláci, aby se v hlubokém sněhu dostali  z vysokých  a prudkých kopců do dolin.  Tento styl ovládal lyžování až do let kolem 1 900, kdy rakouský voják moravského původu Matyáš Žďárský z Kožušic u Třebíče poprvé zrealizoval myšlenku pevné paty. Přesto se telemark udržel až do konce 2. světové války, kdy pevnou patu na lyžařské vázání definitivně prosadil  shodou okolností opět Nor z Telemarku Stein Eriksen (mistr světa a olympijský vítěz z 50. let).

Norští lyžaři se ovšem prosadili i v reálném životě, především dramatickou historkou z druhé světové války, kdy podle odborníků do jisté míry dokonce rozhodli o jejím proůběhu. Dokázali totiž právě na lyžích zlikvidovat výrobnu těžké vody v norském Rjukanu, potřebnou při výrobě atomové bomby. Toto městečko leží v oblasti NP Hardangervidda  – nejodlehlejší pustině Evropy, kam právě letos míříme.

 

Oblast našeho zájmu se nachází na 60° severní šířky a 800 až 1 300 m vysoko, kde bude začátkem března sněhu na běžky dost a bude určitě i kvalitní. V oblasti známého lyžařského střediska GEILO bývá upraveno 220 km kvalitních stop, ve kterých se tradičně připravují nejlepší běžkaři planety. My zvolíme túry hvězdicovitým způsobem. Tratě jsou upraveny na klasiku ve dvou stopách a uprostřed je pás na bruslení. Délky túr budou podle výkonnosti skupiny a počasí mapa zde. Ke vzdálenějším stopám budou účastníci přiblíženi mikrobusem, který bude po celý pobyt k dispozici. Zájemci o cross – country si také přijdou na své s podporou mikrobusu a délky jejích túr v pohoří Hardangervidda přizpůsobíme jejich výkonnosti.

 

 

 

 

 

INFORMACE:

Letadlem z  Prahy do Osla a odtud pokračovat do Geila naším mikrobusem. Lyže a ostatní materiál mikrobus z Brna dopraví. Zpáteční cesta stejným způsobem. Pro zájemce možné jet také mikrobusem.  (celkem 3 dny)

Ubytování budete ve srubech v okolí Geila   – jednoduché ubytování (dvoulůžkový pokoj, společná kuchyň s jídelnou, koupelna s WC).

TERMÍN:  24. 2. – 2. 3. 2024 letecky  (23. 2. – 3. 3. 2024 mikrobusem)

CENA: 12 000 Kč/os doprava

V ceně je  doprava osob z letiště v Oslu do Geila a zpět, obslužná doprava během pobytu dle programu, doprava materiálu z ČR do Geila

Cena ubytování: 7 000 Kč/os – 6 x ubytování v dvoulůžkových pokojích ve srubu

V ceně není letenka ((aktuální cena 6 000 Kč Praha-Oslo a zpět), pojištění

PROGRAM ZÁJEZDU:

1. den         ráno odjezd mikrobusem z Brna přes Německo a Dánsko

2.den          cesta do Osla, vyzvednutí letících, přesun 200 km do Geila, ubytování

3. – 7. den     běžkařské túry s podporou mikrobusu

8. den          odjezd na letiště do Osla, mikrobus pokračuje do ČR

10. den        cesta přes Německo do Brna, návrat ve večerních hodinách

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-