Rusko – Murmansk na kole

kola1

TERMÍN:  10. – 26. 8. 2018 (17 dní)

CENA: 6 200 Kč + letenka cca 10 500

V ceně je doprava na letiště, zajištění letenek, mapy, program, průvodce, zajištění tábořišť. Cena letenky se může měnit.

V ceně není vízum (2 500 Kč), letenka (zpáteční asi 10 500 Kč), letecká přeprava kola (1 300 Kč).

OBTÍŽNOST: těžká

Jen málo názvů evropských měst působí tak exoticky, přestože stáří Murmanska dosahuje s bídou stovky roků. Před tím byla na pobřeží Barentsova moře jen malá rybářská vesnice. Těsně před revolucí stihl ještě car Mikuláš vystavět k severu železnici, protože Rusku, jak známo, chyběl vždycky přístup k nezamrzajícímu moři. Jen stačili železnici dostavět a město založit, jako na zlost hned přišla revoluce, občanská válka a intervence. Po chvilce relativního klidu pak další a pro oblast ještě horší válka, ve které právě Murmansk se svoji obranou a konvoji vstoupil do dějin. Stovky kilometrů za polárním kruhem je země pustá, bezlesá a kamenitá, bohatá na vodu ať už jezerní, říční, potoční nebo bažinnou. Takové krajině se říká tundra a rozprostírá se k západu do norské Finnmarky a k východu na poloostrov Kola. Všude tam žili odjakživa Laponci a žijí tam doposud i když už neběhají za sobími stády od Trondheimu až k jezeru Ladoga. Ze sobů ale žijí stejně jako dřív. Pomáhají jim v tom ale internet, mobily, infrazářiče a sněžné skůtry. Ruské Laponsko a kdysi přezbrojený Kolský poloostrov střeží dnes především komáři, ale na ty dokážeme vyzrát.

 

 

 

PROGRAM:

1.den     Ráno mikrobusem do Prahy, letadlo Petrohrad, Murmansk.

2.den     Prohlídka Murmansku, válečné muzeum, polární institut , polární muzeum, Aljoša

3.den     Vlakem k západu do Pečengy, původně sámské obyvatelstvo, pak ruský klášter,

později Finové – Petsamo a po II.válce SSSR. Naleziště niklu.

4.den     Prohlídka Pečengy, poloostrov Rybačij. Tundra.

5.den     Poloostrov Rybačij, II.sv. válka

6.den     Na kole směr Murmansk

7.den     Na kole směr Murmansk

8.den     Dojezd do Murmansku

9.den     Na kole k východu směr Lovozero

10.den   Na kole směr Lovozero

11.den   Na kole směr Lovozero

12.den   Lovozero, středisko ruských Sámů, muzeum. Sem byli úřady donuceni přesídlit

všichni ruští Laponci. Na břehu stejnojmenného jezera, skalnaté Sejdozero, řeka

                Voroňa s vodopády.

13.den   Na kole do Revdy (gulag), vláčkem Oleněgorsk

14.den   Z Oleněgorska kolem pohoří Chibiny, apatit, vlakem do Murmanska

15.den   Lodí po Kolském zálivu. Záliv fjordového typu 80 km, potopená plavidla.Volno.

16.den   Letadlo Petrohrad, Praha, mikrobusem do Brna

17.den   V záloze pro nepředvidatelné situace.

 

 

INFORMACE:

Mikrobusem do Prahy, letadlem Petrohrad, Murmansk. Vybavení vč. kol s sebou (obal na kolo, stan, spacák, karimatka, vařič, osobní věci), vše si řekneme na schůzce účastníků. Cyklotúry dle programu, veškeré vybavení s sebou do brašen. Denní etapy nepřesáhnou 60 km. Spát budeme ve stanech v přírodě, po dohodě ve školách apod.dle počasí. Někdy v hotelu. Kempy v této části světa nejsou. Silnice částečně asfalt, částečně přírodní kamenito – pískový povrch. Terén je zvlněný, alpská stoupání nás ale nečekají. Vhodná jsou horská kola. Stravujeme se ze zásob, které bude možnost doplňovat průběžně. Ceny přibližně jako u nás nebo nižší. Teploty budou také nižší, protože za polárním kruhem už to tak je. Měly by se pohybovat od 5 st. v noci do 20st. přes den. Repelent a pláštěnku určitě s sebou. Doporučujeme 150 € / pro hodně šetrnou osobu.