Slovensko za poznáním – 100 x nej

Slovensko navozuje člověku, toužícímu po poznání, především atmosféru hor a hlubokých dolin právě tak, jako je mají Slováci ve státním znaku. Skalnaté masivy Západních Karpat, medvědi, vlci, rysi, kamzíci, letní sněhová pole, prostě přírodní úkazy, které u nás nemáme. Když k nim přidáme ještě Národní kulturní památky, dostaneme se nakonec k číslu 8. Právě tolik jich bylo doposud zařazeno  na seznam UNESCO. Při naší týdenní návštěvě nevynecháme jeskyně a propasti Slovenského Krasu, dřevěné kostelíky národního parku Poloniny, strážní hrady slovensko-moravského pomezí a obrovský Spišský hrad.  K tomu nepřehlédnutelné vodní plochy ples, dunících řek a na nich v posledních desetiletích vybudovaných přehrad. Lyžaři, turisté, cyklisté, vodáci i horolezci mají přímo doma skvělé podmínky pro svoji činnost a také jich úspěšně využili  na špičkových světových soutěžích. Veřejnosti zajisté neunikla ani jména z oblasti slovenské kultury, Žbirka, Nagy, Habera, Patejdl, Jakubislo, Vašáryová, Satínský, Lasica. Když už strávíme 8 dnů na Slovensku, sotva se nám podaří vyhnout kapustnici, haluškám, bryndze a samozřejmě borovičce. Určitě se vrátíme poučenější a bohatší, než když jsme se na cestu vydávali.

TERMÍN: 3. – 12. 9. 2021

CENA: 6 700 Kč

V ceně je doprava mikorbusem, 8x ubytování v kempingových chatkách, program, průvodce.

V ceně nejsou vstupy.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den  v 7.00 odjezd od Vikingtouru, Sokolská ul, stadion Sokola Brno I, směr dálnice Bratislava. Návštěva Kopčan, kde bydleli rodiče TGM, nejstarší křesťanský kostel v Evropě, archeologické nálezy, spojení lávkou přes Moravu s Mikulčicemi. Nedaleko do Brezové pod Bralom, velký evangelický kostel, vesnice Košiariská, ve které se narodil M.R Štefánik, jako 6. dítě evangelického faráře. Nedaleko navštívíme vrchol Bralo, památník, kde je Štefánik pohřben. Čachtice se zříceninou hradu na pomezí Malých a Bílých Karpat. Hrad byl dobyt Přemyslem Otakarem II a definitivně vypleněn Turky. Hraběnka Báthoryová. Severněji na skalnatém Ostrohu hrad Vršatec, střežící moravsko- uherskou hranici. Za Rákocziho povstání byl zničen výbušninami. Strečno, někdejší strážní hrad pro řádný výběr mýta na Váhu.  Nocleh Autokemping TRUSALOVÁ.

2.den  do Ružomberoka, Malá a VelkáFatra, Choč, návštěva folklorní osady Vlkolínec, UNESCO, dřevěné domky, vše opraveno. Pod Západními Tatrami  do Vysokých Tater, Tatranská Lonmnica. Lanovka na Skalnaté pleso a Lomnický štít. Červený Kláštor, Dunajec, plavba na  plti. Levoča, město  na říčce Levoča, perla barevné minulosti, největší oltář střední Evropy.( UNESCO) . Náměstí s podloubím Kemp farma ODORICA  u Levoči.

3.den  na rozsáhlý Spišský hrad, střežící dávnou obchodní stezku přes průsmyk Branisko, kudy záhy projedeme do Michalovců. Kolem přehrady Zemplínská šírava do osady Remetské hamre. Pěší tůra na Morske oko, které je sesuvovým jezerem. Množství sypkého sopečného popela se z okolích srázů sesulo a přehradilo tok říčky Okna. Lidé pak přehradní těleso zvýšili a tím i hladinu o 5 m. Od jezera dvouhodinová pěší tůra na Sninský kameň (1005). Kameň je přírodní památka, nahoře dva andezitové útvary a kříž. Do kempu SNINA.

4.den  mikrobusem do nejvýchodnější osady Slovenska Nové Sedlice. Mňačko- Tam, kde končí prašné cesty. Bukový prales Stužica(UNESCO), vrchol Kremenec na hranici Ukrajiny, Polska , Slovenska ( celodenní túra) . Lehčí túra dolinou Zbojského potoka k Medové Babě – překvapení. ( 5 km) . Ze sousední osady Zbój byl odvezen dřevěný kostel do Skanzenu do Bardějova. V Uličském Krivém ale kostel zůstal a je přístupný. Je to kostel sv. Michala, řeckokatolický. V Ruském Volovém pamětní deska zbojníka Fedora Hlavatého.  Kemp SNINA.

5.den  do Ruský Potok, dřevěný kostel sv. Michala, pravoslavný. Hřbitov padlých z I. sv. války. Opuštěné osady Ruské a Runina, odtud tůra pěšky na Ruské sedlo romantický  přechod pro cyklisty a pěší do Polska. Kemp SNINA.

6.den  přesun do Slovenského Krasu, Dobšinská ladová jaskyňa  (UNESCO) . Největší zaledněná plocha na Slovensku, tloušťka ledu 25 m, byla objevena 1870 královským báňským radou Ruffinym. Nejkrásnější výzdoba je v létě, když se rozvodní řeka Hnilec a prosakuje spárami. V jeskyni dříve trénovali krasobruslaři. Navštívilo ji plno slavných lidí, příkladně Fridtjof Nansen. Přejezd do Telgártu, dříve Švermovo, dříve opět Telgárt. Jeden z divů železniční tratě se smyčkou. Přejezd do Bańská Štiavnica, kemp POČÚVADLO.

7.den  v Bańské Štiavnici( UNESCO) se už v r. 1075 rýžovalo zlato z řeky, později kutalo. Spor mezi uherským a polským králem. Vždycky bohaté město, měšťanské domy na náměstí, pozůstatky hradeb, vysoký morový sloup, renezanční věž Klopačka, na bani klopkajú. Kromě hornictví za účasti německých přistěhovalců, také mincovnictví. Jakmile Turci dobyli Budín, město zchudlo a ztratilo na významu.. Nedaleko jezero Počúvadlo, s kempem POČÚVADLO.

8.den na nedaleký tajemný hrad Sitno, kde sídlil loupeživý rytíř Melichar Balaša, později maďarští povstalci Kuruci. Pro pochopení – hora Sitno hraje ve slovenské mytologii podobnou úlohu jako Čechům Blaník. Jižním Slovenskem a Žitným ostrovem do kempu ALBA REGIA v Jahodné na Malom Dunaji.

9.den  přejezd do osady Jelka( hodinu) u Malého Dunaje. Půjčovna loděk, kulturní památka vodní kolový mlýn, který koně přetáhli na místo s největším proudem. Světová rarita v dějinách opakované nájezdy Turků, Kuruců, císařských vojsk. Původně patřila obec k bratislavskému hradu, pestré obyvatelstvo katolíci, evangelíci, početná židovská obec. Do Bratislavy a  Brna, příjezd do 20.00  opět k Vikingtouru.