Ukrajina – Podkarpatská Rus – cyklozájezd

DSCN4932TERMÍN:     7. – 16. 7. 2024 (10 dnů)

CENA: 8 200 Kč

 V ceně je doprava osob, kol a materiálu, obslužná doprava túr dle programu.

OBTÍŽNOST: střední – cyklotrasy vedou většinou po zpevněných ne asfaltových cestách

Podkarpatská Rus je zemí Rusínů, Ukrajinců, Rusů, Maďarů,Slováků, Cikánů a Huculů. Je zemí zbojníků Oleksy Dovbuše a Nikoly Šuhaje i jejich dnešních méně romantických následovníků. I tady se hodně změnilo a v obchodě dostanete úplně všechno. Stejně ale budete mít pocit, hlavně na venkově,  že se tady zastavil čas. Venkov je tady ale všude.

 

 

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den ve 13.00 odjezd od Vikingtouru, přes Žilinu, Košice do Sniny, kemp.

2.den  přes Ulič / miniskanzen s dřevěným kostelem, židovský hřbitov, válečný hřbitov/ do Velikij Bereznyj, velké obce v dolině řeky Uh. Proti proudu do osady Užok. Dřevěný kostel UNESCO, pestrá minulost, kdysi Maďarsko, Rakousko,  Česko, SSSR. Nocleh.

3.den  údolím řeky Latorica přes lyž.středisko Podobovec,  Volovec, do Podpoloze pod poloninou Runa.

4.den  přes  lyž. Středisko Pilipec městečko  Mežgorje, dříve Volové pod poloninou Boržava.Silničkou do Siněviru , Nár. Park se Siněvirským jezerem a následnou Koločavou s osudem Nikoly Šuhaje. Také železniční museum. Nocleh

5.den  Lesní cestou do Něm. Mokré, z doby Marie Terezie, později Komsomolsk, dál do Usť Čorná a pod poloninou Svidovec do někdejšího našeho nejvýchodnějšího města Jasiňa. Oblast je domovem východního etnika Huculů s vlastním svébytným jazykem. Nocleh.

6.den Lesními cestami z Lazenštiny na vrchol Goverly / 2060/. Sjezd do osady Bogdan, přesun do města Rachiv, někdejšího politického centra oblasti. Kolem řeky Tisa do Velkého Byčkova a Solotviny. Pozůstatky solných jezer, koupání. Nocleh

7.den na kole  do rumunského pohoří Maramureš,  Sigetu Marmarei, odtud do Beregovo, kde vodní kanál spojuje řeky Latorica a Boržava. Od stěhování národů až do dneška je Beregovo jediným národnostně- politickým dramatem.

8.den  prohlídka Mukačeva / hrad Palanok, muzeum, krásné parky, kostel sv. Martina, v r. 2015 ozbrojený přepad města ultapravicocvýn pravým sektorem. / Nocleh

9.den  na kole do Užhorodu, centra Podkarpatské Rusi. Užhorodský hrad, skanzen lidové architektury, řeckokatolická katedrála, Episkopální palác, synagoga.  Hraničním přechodem Ubla na Slovensko, nocleh.

10.den  Do Brna, příjezd ve večerních hodinách.

 

INFORMACE: 

Budeme jezdit na kole i chodit pěšky, nocovat převážně ve volné přírodě ve vlastních stanech, někdy na tábořišti. Denní etapy nepřesáhnou 60km, trasu bude doprovázet mikrobus s přívěsem na kola. Kempy v evropském pojetí zatím všude nemají. Vařit si budeme z vlastních zásob. 50 USD nebo EUR by mohlo těm šetrnějším stačit na případné vstupy, poplatky, úplatky a doplnění stravy a tekutin. Jistě vás napadne otázka, jestli je v této zemi bezpečno. Kdybychom si mysleli, že není, nebudeme cestu realizovat, stejně jako ostatní kanceláře. Jestli bude naše cesta na východ na dlouhá léta možná poslední, netroufá si tvrdit nikdo. Letos ale v každém případě uvidíme hrad v Užgorodě, nečekaně výstavní Mukačevo, řeky Latoricu, Tereblu, Teresvu a Tisu, poloniny Runu, Boržavu, Piškoňu a Svidovec, vojenské cesty pod Goverlou, muzeum a hřbitov v Koločavě, vorařské muzeum na Ozerjance, tajemné jezero Siněvir, mezinárodní tábor v Lazeščině, hospodu v Bogdanu, solná jezera v Solotvině, dřevěné kostelíky, lyžařské středisko Podobovec, zlého hajného  za dědinou Luhy a plno dobrých lidí, kterým budeme rozumět. Zvlášť dobře těm, kteří byli u nás za prací. I dnes je v Česku lidí z bývalé Podkarpatské Rusi hodně i když důvody  jejich pobytu se hodně změnily, zkomplikovaly, zamotaly a zneprůhlednily.

 

 

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-