Ukrajina – Podkarpatská Rus – cyklozájezd

DSCN4932TERMÍN:     6. – 15. 8. 2021 (10 dnů)

CENA: 7 500 Kč

 V ceně je doprava osob, kol a materiálu, obslužná doprava túr dle programu, zajištění turbáz, kempů, tábořišť, průvodce, program

OBTÍŽNOST: střední – cyklotrasy vedou většinou po zpevněných ne asfaltových cestách

Podkarpatská Rus je zemí Rusínů, Ukrajinců, Rusů, Maďarů,Slováků, Cikánů a Huculů. Je zemí zbojníků Oleksy Dovbuše a Nikoly Šuhaje i jejich dnešních méně romantických následovníků. I tady se hodně změnilo a v obchodě dostanete úplně všechno. Stejně ale budete mít pocit, hlavně na venkově,  že se tady zastavil čas. Venkov je tady ale všude. Nestřílí se nikde.

 

 

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den  Ve 13.00 odjezd od Vikingtouru, přes Žilinu, do kempu Trusalová u Turan.

2.den  Mikrobusem Ružomberok, Poprad, Prešov, Humenné, Ubla, Velikij Bereznyj, podél řeky Uh, Užok, do Raztoky. Odtud na kole stále dolů pod poloninou Runa do městečka Žděněvo do Turbázy Orel ( 30 km)

3.den Na kole do lyžařského střediska Podpolozje, vodopád Šipot, Nižnyje vorota, Mežgorje, dříve Volové, nad kterým se tyčí nejznámějšéí polonina Boržava. V Mežgorje turbáza Mežgorje, nocleh. ( 40 km).

4.den   Mikrobusem vzhůru na Siněvirska Poljana, odtud na kole na Siněvirsko Ozero, které vzniklo závalem, podobně jako i jiná podkarpatská jezera. Karpatská folklorní osada Svoboda a zpět k autu u Siněvirské Polany. Kolem říčky Ozerjanka k vorařskému museu. Podle řeky Terebla do Koločavy. (35 km) Ubytování.

5.den  Prohlídka Koločavy na kole, v okolí vojenské bunkry z 2.sv. války. Četnická stanice, muzeum Olbrachta, hřbitov, dál na kole po proudu Těresvy do Dragova ( 40 km) , mikrobusem do Rachiva, Turbáza Tisa ( 42 km). Raciv je východiskem na poloninu Svidovec, na hotelu pamětní deska TGM.

6.den  Mikrobusem do Jasini, po cestě lyžařské středisko Dragobrat s chatou z dob ČTK, na kole do Lazeščiny a vojenskou cestou na Goverlu, nejvyšší vrchol Podkarpatské Rusi (2061 m. n. m.) Úžasný sjezd lesními cestami do osady Bogdan a do Rachiva (40km) Turbáza Tisa.

7.den    Na kole krásná horská tůra přes osadu Kosovská Polana a Kobylecká Polana do Solotviny, Opuštěné solné doly, koupání ve slané vodě, cyklovýlet přes Tisu do rumunského Sighetu Marmareš pod pohořím Maramureš. V Sighetu se konal za Rakouska soud s 80 Rusíny, podezřelými z pokusu o odtržení od Uher. Zpátky do Solotviny mikrobusem do Chustu, svého času také hlavní město Podkarpatské Rusi, historie, ukrajinská Sič. (41 km) , nocleh Turbáza Narcis.

8.den     Na kole údolím Tisy do osady Vilok, rovinatý charakter, podobný na maďarskou krajinu, místra střetů našich pohraničníků a celníků s Maďary 1939. Mikrobusem do Mukačeva (35 km), Turbáza Latorica.

9. den Prohlídka Mukačeva, města s 85 000 obyv. K vidění hrad Palánok z 9.st., ženský klášter ze 14.st a asi 200 let starý ukrajinský dřevěný kostel. Mikrobusem do Užgorodu, který zdaleka není tak výstavní a čistý, jako Mukačevo. Pyšní se velkým hradem, synagogou a řeckokatolickou katedrálou se dvěma věžemi. Ve městě je velký skansen se spoustou zajímavých dřevěných staveb z celé Podkp. Rusi. Zážitkem je také návštěva společných svateb právě ve skansenu. Přejezd mikrobusem do Humenného, nocleh v chatové osadě Ďodo na Šíravě.

10.den    Mikrobusem do Brna, příjezd do 21.00.

 

INFORMACE: 

Budeme jezdit na kole i chodit pěšky, nocovat ve volné přírodě ve vlastních stanech, někdy na tábořištích nebo v turbázách, v závislosti na počasí a také na vůli účastníků.  Kempy v evropském pojetí zatím všude nemají. Vařit si budeme z vlastních zásob. 100 USD nebo EUR by mohlo těm šetrnějším stačit na případné noclehy, vstupy, poplatky, úplatky a doplnění stravy a tekutin. Určitě bude denně možnost nákupu potravin. V zásadě je v obchodech všechno, co může turista potřebovat. Hlavní informací je skutečnost, že mikrobus cyklisty po trase po celou dobu doprovází nebo je přímo převáží přes místa méně zajímavá nebo příliš frekventovaná.

Kancelář si osobuje právo v zájmu účastníků program v závislosti na počasí a na výkonnosti skupiny vhodně upravit.

 

 

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-