Finsko – Alandské ostrovy – Turku, Tallin, Helsinky – kajak, kolo

TERMÍN: 16.- 31. 8. 2024 (16 dní)

CENA: 13 900 Kč  

 

V ceně je doprava osob a materiálu, vedení, 3x trajekt, program, zajištění kempů a tábořišť

V ceně nejsou kempy a vstupy.

OBTÍŽNOST: střední

Skupina ostrovů, střežících vstup do Botnického zálivu  je pokračováním finské plošiny, kde se kdysi dávno chodilo pěšky. Někdejších vrcholků, nyní ostrovů, je asi 6 500. Jsou holé, skalnaté, někdy porostlé řídkými borovicovými lesíky. Jen několik je obydlených a pokud se týká měst, je na nich jen jedno –  Mariehamn. Svou nešťastnou polohou přitahovaly Alandy  vojska švédská, ruská, finská, anglická a kdovíjaká. Byly mnohokrát opevněny, demilitarizovány a znovu opevněny.

Plavba mezi ostrůvky je orientačně náročná a na každém určitě není pitná voda  ani kus rovného místa na stan.

Od švédských břehů je k nejbližšímu ostrovu 50 kilometrů, které zdoláme trajektem. Stejně nám pak do Turku zbude 150-200 km plavby, podle toho, jak optimální trasu trefíme.

 

PROGRAM:

1.den ve 14.00 odjezd od Vikingtouru, přes noc do Rostocku.

2.den trajekt do Trelleborgu, mikrobus do Gränny.( 4 hod.)

Gränna je malé městečko na břehu velkého jezera Vättern. Všude rostou hrušky zvláštní známé odrůdy akromě toho je město známé také Anrého museem se vším, co souvisí s jeho nepodařeným letem balonem k sev. pólu. Komu je smutno po pádlování, hned z kempu může doplout 4km na ostrůvek Visingsö s jedním hradem a jednou zříceninou.

3.den Gränna-Stockholm- Kappelskar ( 6 hod.)

Dvě hodiny na kajaku Stockholmem po kanálech a všudypřítomném jezeru Mälaren je nezapomenutelným zážitkem. Kromě proplouvajících lodí žádné nebezpečí nehrozí. Začneme na zeleném ostrově Djurgarden a z vody uvidíme červené stavby se zelenými střechami, válečnou loď Vasa, Skansen, staré město a odjedeme k severu do Kappelskar.( 1,5 hod.)

4.den Trajekt do Marienhamn na Alandu ( 50 km)

Jediné město na ostrovech, založil je car Alexandr II a kromě řady přístavů je typické širokými ulicemi, dřevěnými domy a tisíci lípami. Kemp Grönna na břehu moře využijeme v případě nouze. U kanálu na ul. Lemlandsvagen nabalíme do kajaků všechno potřebné pro 8 denní plavbu a vyrazíme do zátoky Lumparn, podle sev. pobřeží ostrova Lemland

5.až 12.den

Severně od Föglö a severně od Sottunga. Jižně ostrova Lappo, Brändö , Jurmo a Kustavi, kde bude čekat mikrobus, protože to už jsme u finských břehů. Jen 60 ostrovů je obydlených a hlavním našim problémem bude jako vždy pitná voda. Nejméně 8 l jí musí mít každý. Mořská voda je jen slabě slaná a dá se z ní i vařit polévka, čaj a káva už míň. Pokud není mlha a v našem termínu nebývá, je orientace středně obtížná, v mlze žádná. S přespáním problémy nejsou, plochých žulových míst pro přistání a vytažení kajaků se nabízí dost. Domorodci ať už stálí nebo víkendoví, nejsou příliš na návštěvy z moře zvědaví. Z historie už ví svoje. Naše plavba místy sleduje trasu trajektu, což může být pro někoho povzbuzením.

13.den Mikrobusem do Turku – někdejší Švédské město, později hlavní město Finska. Švédové mu říkají Abo, protože Bo je dědina a A je jméno místního potoka. Město mnohokrát vyhořelo, jak se na severu stávalo. Největší atrakcí je hrad, který je víceméně povinný. Stejně tak Katedrála, snad nejdůležitější finský kostel. Námořní muzeum Fórum marinum je pro nás asi nejzajímavější. Odpoledne odjezd směr Helsinki. Po cestě známé ocelárny ve Fiskars s muzeem a Lohja, rodiště Daniela Lönnrota, otce finského národa. Hanko, nejjižnější finské město, někdejší lázeňské a relaxační místo ruské šlechty a cara. Památné vily z té doby. Kemp.

14.den cesta do Helsinek, zde si prohlédneme olympijský stadion, moderní kostel ve skále, lesní čtvrť Tapiola, muzeum Mannerheima.

15.den trajekt do Tallinu pluje 3 hodiny, ve městě budem obdivovat hradby, opevnění, trh, zajímavé sochy v parcích.

Z Tallinu je to do Brna 24 hodin. Přes Rigu, Kaunas, Waršavu.

16. den Příjezd do Brna odpoledne.

 

INFORMACE:

Kajakáři tentokrát povezou na 8 dnů všechno s sebou. Všichni se vybaví stany, spacáky atd. Dostatek oblečení a pláštěnek je na severu samozřejmostí, stejně jako repelent. Naopak doma necháme čelovku. Pokud budeme skromní, 100 €/os. bude stačit za předpokladu, že stravu si vezeme s sebou.

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-