Jizerské hory na kole – krása a neštěstí

1403744_10202378469089729_2048886221_oJizerské hory jsou chráněná krajinná oblast západně od Krkonoš. Stejně jako Krkonoše jsou převážně žulové a zvětralá žula tam vytváří pestré skalní útvary, rokle, vodopády, hrnce, hřiby, viklany a kamenná moře. V nitru hor ve výškách kolem 900 m n.m. se potkáme s typickými rašeliništi a na zelených úbočích svítí střechy horských  chalup.

Jizerky si získaly proslulost svými běžeckými tratěmi a především pořádáním dnes už věhlasné Jizerské padesátky. V létě se dá na kole po tratích závodu a nejen po nich poznat Jizerky od Harrachova po Liberec a Hejnice na severu.

VHODNÉ PRO RODINY S DĚTMI!! Ubytování na jednom místě v penzionu.

 TERMÍN:   4. – 8. 8. 2021

CENA: 3 900 Kč

V ceně je doprava osob, kol a materiálu, obslužná doprava túr, 4x nocleh v penzionu, program, vedení

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den      ve 14.00 odjezd z Brna od Vikingtouru do Hrabětic

2.den      Na kole na rozhlednu Královka, dříve Koenigova vyhlídka, postavená r.1907. Odtud do lyžařského střediska Bedřichov, též Kristiánov, k Šámalovu pomníku. Šámal byl kancléř T. G. Masaryka, popraven za 2.sv. války. Rezervace Nová louka s osamocenou stavbou, restaurace. Pěknou Kristiánovskou cestou pod Černou horou do lyžařského střediska Josefův důl. Odtud  do Hrabětic.

3.den   Vzhůru k vodní nádrži Josefův důl, přes Kristiánov Novou cestou pod Ptačí kupy na skalní vyhlídku Krásná Máří, technická památka Stopišská silnice z konce 19.st., chlouba Jizerek. Kolem Gackova pomníku, zavražděného vrchního inženýra za 1. republiky. Přes tajemné Čihadlo a Maxov /sklárny, novogotický kostel/ do Hrabětic.

4.den   Přes Bedřichov na Novou louku a odtud Jizerskou lyžařskou magistrálou až na okraj Ferdinandova, část Hejnic, městečko s 3000 obyvateli, původně německé. Dramatická historie před 2.sv. v. i po ní. Vystěhování Němců, později přepadení kláštera a přepadení skautů na Vlašském hřbetu. Kasárenskou silnicí a  Udolím Kyselé vody k protržené přehradě před 1.sv. válkou. Přehrada na řece Bílá Desná se protrhla a způsobila tragedii na životech i majetku. Lesem do Maxova, Karlova do Hrabětic.

5.den    Na kole do Smržovky se starou sáňkařskou dráhou, Černá Studnice se starou rozhlednou do Skuhrova a hluboce zaříznutého údolí Jizery, která dala našemu pohoří jméno. Jizera je zajímavá pro vodáky a  Malá skála pro horolezce. Z Malé skály už mikrobusem do Brna.

INFORMACE:

Čtyři nocí strávíme v penzionku v Hraběticích. Na kole budeme hvězdicově vyjíždět na padesátikilometrové túry. Samozřejmě je možné i pěšky nebo s pomocí mikrobusu. Stan, vařič a spacák nebereme.