Norsko – Západní fjordy na kajaku

TERMÍN: 17. – 30. 7. 2019 (14 dnů)

CENA: 13 500 Kč

V ceně je doprava osob a materiálu, trajekty do Skandinávie a  zpět, doprovod během vodáckých túr, zajištění noclehů, polní kuchyň, vedení,  program.

V ceně nejsou vnitrozemské trajekty, vstupy, nocležné v kempech (cena max. 350 Kč/os/noc).

OBTÍŽNOST: střední

Letošní cesta do Norska se může pochlubit , tedy kromě toho, že budeme víceméně pořád pádlovat po moři , třemi dobrými důvody proč pojedeme právě sem.

Tím prvním bude obeplout na kajaku nejsevernější bod Dánska. Svým činem si tak ověříme, pocity mořeplavců, kteří vyplouvali z Baltu do Severního moře a možná pochopíme , proč se v úžinách Kattegat a Skagerak tolik lodí potopilo. V tomto podivném kraji se ve větru převalují desetimetrové písečné duny, které dokázaly přikrýt celé vesnice až po špičku kostela.

Druhým důvodem je město Molde a to už je skutečně v Norsku, se svojí hrůznou svatební cestou spisovatele Rudolfa Těsnohlídka v roce 1905. Jestli svoji mladičkou Jindřišku Rudolf zastřelil nebo se zastřelila sama, či šlo o pouhou nešťastnou náhodu, nikdo nikdy s určitostí nerozřešil. Jisté je, že budeme plout kolem hotelu, kde k tragedii došlo i kolem hřbitova, kde Jindřiška odpočívá.

Třetí důvod je ze zcela jiného světa, ze světa technických divů. Proplujeme soustavou ostrůvků, které navzájem spojuje obdivuhodná Atlantická silnice o délce 8,3 km. Mosty, hráze, zákruty a vyhlídky neskutečně odvážných tvarů  je zbytečné popisovat, protože všechno můžete uvidět na videu. 

Pokud se někomu divy techniky nesnesitelně oškliví, nic mu nebrání úsek proplout ve vzdálenosti, ze které vůbec nic neuvidí.

Tím čtvrtým a snad i hlavním důvodem je ale návštěva oblasti Flatanger Vik, která se m.j. vyznačuje žulovou stěnou s přídomkem nejtěžší na světě. Všichni víme, že nejtěžších stěn je přibližně milion, ale tato je určitě těžká. V poslední době na ní dělá pokusy o přelezení 9 c   Adam Ondra. Také tuto, dá se říci jeskynní stěnu, můžete shlédnout na videu i s jejím protagonistou.

O vlastním pádlování, jako hlavní pohybové náplni cesty a o životě mořského kajakáře před a po ukončením túr není třeba dlouhých a zbytečných řádků. Pokud by si někdo přece jen něčím nebyl jist, nezbývá mu, než se zeptat.

 

 

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den          14.00 odjezd od Vikingtouru, Brno, dálnice Praha, Dresden, Berlin, provizorní nocleh.

2.den           Aalborg, Skagen, nocleh u moře

3.den           Plavba kolem nejsevernějšího dánského mysu, přeplutí do Severního moře a podél pobřeží  k JZ, celkem cca 30 km. Večer přesun do přístavu Hirtshals, trajekt do Kristiansandu pluje asi 4 hodiny.

4.den           Mikrobusem směr Oslo, Lillehammer, Dombas, Andalsnes.

5.den           Na kajaku 1. část trasy Molde-Kristiansund, asi 40 km

6.den           Na kajaku 2. část trasy  Molde-Kristiansund asi 35 km

7.den           Přesun mikrobusem z Kristiansund do Stavangeru,

8.den            výstup na horu Prekestolen (Kazatelna, 507 m n.m.)

9.- 11. den   plavba Lysefjorden a zpět (70 km)

12.den         Mikrobusem  do Kristiansandu

13.den         Trajekt Hirtshals,  Berlin

14.den         Dresden, Praha, Brno.

 

INFORMACE:

Pojedeme mikrobusem s přívěsem na lodě. Mikrobus bude kajakáře doprovázet  pokud to bude možné. Rozhodně je ale nutno počítat s několikadenními túrami.  V cíli  plavby bude mikrobus  samozřejmě vždy  k dispozici. Nocovat budeme  pokud možno  ve volné přírodě, částečně v kempech tak, jak je dáno programem. Vařit  budeme  na propan- butanovém vařiči, který  bude v mikrobusu k dispozici nebo na privátních vařičích během vícedenních túr.

Stravu si vezeme vlastní, přikupování možné, ale drahé.

Polárního kruhu sice nedosáhneme, ale počítejte spíš s chladným podnebím. Svléknout se můžete vždycky. Také repelent  by neměl ve výbavě chybět.

Ceny jsou v Norsku asi o 10 % vyšší, než je známe v okolních západních zemích. Platí se NOKY, tedy norskými korunami. Získáte je bez problémů. Můžete mít i dolary,  €  nebo  jinou solidní měnu, ale v podstatě vám postačí platební karta.

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-