Maďarsko – cyklistika a termály

aggte

TERMÍN: 13. -16. 9. 2018 (4 dny)

CENA: 2 800,- Kč + 1 200 Kč 3x ubytování v apartmánu

V ceně je doprava osob, kol a materiálu, obslužná doprava túr,zajištění ubytování, program, vedení.

OBTÍŽNOST: střední

Ubytování budeme v Egeru, po celou dobu na jednom místě s možností vaření a s podporou mikrobusu na všech cyklotrasách. V Egeru mají kromě hradu a pestré minulosti avarské, turecké, i habsburské také kryté lázně, které mohou zájemci každý večer navštívit.

Maďaři mají kromě Uherské nížiny také krásné kopce, především na hranici se Slovenskem. Uherská nížina ovšem plave na horké vodě. Tolik pramenů jako tady nikde jinde v Evropě nemají a tentokrát se po túrách vykoupeme.  Budete překvapeni nádhernou krasovou krajinou, stády koní a rozsáhlými bukovými lesy, které přechází do rozsáhlých planin. Nečekaně působivý pohled je i z vyhlídkové věže na vrcholu Matry, z nejvyššího vrcholu Maďarska KÉKES ( 1014 m n. m. ). Určitě zapůsobí i docela slušné lyžařské terény a nejvyšší maďarské vodopády. 

 Budeme jezdit bez zátěže v kopcovitém terénu, denní etapy nepřesáhnou 50 km. Kromě obvyklého vybavení pro cykloturistiku jsou potřebné jen plavky. Podle zvyklosti si každý může vzít jídlo s sebou. Vařit budeme v apartmánu, všude jsou také restaurace a bistra.

 

 

PROGRAM:

 

1.den  Ve 13.00 odjezd od Vikingtouru, Kounicova 20, Brno. Trasa : Brno, Trenčín, Prievidza, Zvolen, Eger – ubytování
2.den  

v 9.00 mikrobusem do oblasti pohoří BÜKK  na chatu REPASHUTTA / 800 m.n.m./, na kole okruh 50 km bukovými lesy, mezi skalkami BÁLVÁNY, lyžařskými terény, lázeňské městečko LILLAFÜRED s atrakcemi typu umělý  vodopád . Lesní úzkokolejky , klášter SZENTLÉLEK (Svatá dušička), NAGY MEZÖ (Veliká mez) se stády volně pobíhajících koní. Mikrobusem zpět do  Egeru. Skalní cyklisté lehce dojedou s kopce dolů až k ubytování.

3.den V 9.00   mikrobusem zase k chatě REPASHUTTA, tentokrát na kole k západu, městečko SZILVÁSVÁRAD a odtud dolinou k nejvyššímu, tentokrát přírodnímu maďarskému vodopádu SZALAJKA s úžasnou geologickou stavbou. Přes hezkou vesničku BÉLAPÁTFALVA  na kole až k ubytování. Slabší mohou mikrobusem.
4.den Ráno v 8.00 přesun mikrobusem 30 km do pohoří MÁTRA. Z osady RECSK (200)  na kole lesními silničkami na nejvyšší vrchol Maďarska KÉKES (1014), ovšem na vzdálenosti 35 km. Podle formy a počasí buď dolů na kole do osady MÁTRA SZENTIMRE nebo hned mikrobusem. Pak do Brna.