Maroko – Marakéš, poušť, hory

Co máme my, vikingové, společného s Marokem?
Jak jsme tak někdy v 9.století na svých drakarech brázdili slané vody severní polokoule, dopluli jsme ze Skandinávie také do Černého moře , do Konstantinopole, dnes Istanbulu a odtud kolem pobřeží až do Maroka, což je historicky dokázané. Někteří tvrdí, že jsme do Maroka připluli od Gibraltaru po návštěvě Paříže.  To ale historicky dokázáno není. S jistotou se však ví, že název Gibraltar je arabského původu, čte se Džebel Al Tárik a kdo chce, může tam ten Gibraltar vystopovat.
Podstatně významnější a také historicky zřetelnější je reciproční návštěva Maročanů na Islandu v r. 1614. Pod vedením holandského bukanýra Jana Janszoona se vylodili v Bessastadiru, dnes sídlu islandského prezidenta. Zpustošili pobřeží a odvlekli stovku Islanďanů do otroctví. Prodali je na nejrůznějších trzích Arábie a zdaleka ne všichni se dokázali vrátit domů.
Aby vikinská stopa v Maroku byla ještě markantnější, byl v místních ateliérech ve městě Warzazate natočen velkofilm Vikingové. Ateliéry se proslavily svými přírodními kulisami a kulisami vůbec, protože jsou postaveny přímo na zemi v písku. Nejen Vikingové, ale i Gladiátor, Trója, Alexander Veliký a Lawrence z Arábie spatřily světlo světa ve Warzazate. Když už je řeč o pestré minulosti, nedá se vynechat známý ztroskotanec Robinson Crusoe, kterého jako otroka prodali do dnešního hlavního města Maroka Rabatu. Kdyby se mu nepodařilo uprchnout, nebyl by to žádný pořádný hrdina.
Pestré a podivné nejsou jen uvedené příběhy , ale celá země je typická svojí pestrostí a barevností. Nejsou to jen přes 4 tisíce metrů vysoké hory Atlasu, ale i řeky, poznamenané technologiemi těžby surovin. Některé jsou železné, jiné měděné, manganové, stříbronosné i zlatonosné. Nejčastěji však fosfátové. Podobně pestrý je i kaňon Todra, oáza Erfoud a současná města. Tady vyniká především Marrákeš , možná někdy Murákuš. Komedianti, umělci, cirkusáci, muzikanti, břišní tanečnice i hrůzu budící hadi. Samozřejmě výtvory lidských rukou, historické stavby, náměstí, minarety, harémy a moderní francouzská čtvrť. V průvodci o Marrákeši najdete úplně všechno.
Všechno je tam také o lidech, kteří v té podivné barevné zemi žijí .Přišli už dávno odněkud od Nilu, okolní svět jim říká Berbeři a protože přikočovali, zůstávají kočovníky dodnes. Stejně jako všichni přírodní národové jsou poněkud nedůvěřiví a podezřívaví. Mají dojem, že se jim trošku smějete a že na ně šijete nějakou boudu. Další většinová populace jsou Arabové. Přišli sem také od východu a jsou nenapravitelní obchodníci. Obchodují pořád, se vším a neúnavně. Jsou přesvědčeni, že pokud z vás nevytáhnou poslední dirham, žili zbytečně.
Když hovoříme o pestrosti Maroka, rozhodně nevynecháme pobřeží. Může být středomořské nebo oceánské. Jedno však mají společné.  Všude dodržují už po mnohá staletí pravidlo, že civilizovaní lidé se oblékají. Pokud si to někdo nemyslí ani dnes, bude v arabském světě zklamán. Zklamání může ale odčinit návštěvou pouště a projížďkou na živé cisterně, která dokáže nemožné. Rozlišit co je pravda a co pouštní latina se nám určitě nepodaří. Že ani velbloud není se svou schopností nesmrtelný, dokazuje i tragédie jedné obrovské výpravy z roku 1915. Dva tisíce mužů a právě tolik velbloudů vyrazilo z Marrakéše k jihu do dnešní Angoly. Čekala je cesta přes dva tisíce kilometrů. V silné a hlavně nekončící větrné bouři nenašli oázu, kterou před tím navštívili mnohokrát. Nikdo nepřežil. Na téma, jestli je horší poušť, ledovec, prales nebo mořská hladina se baví dobrodruzi už od nepaměti.
Držme se raději faktů. Maroko je konstituční demokratickou a sociální monarchií. Nějak to všechno nejde dohromady, ale když si uvědomíme, že všem institucím šéfuje pan král, tak tomu už se rozumět dá.
TERMÍN: 11. – 19. 5. 2024

CENA: 9 000 Kč 

V ceně je doprava půjčeným mikrobusem, program, vedení, zajištění letenek a ubytování.

Cena ubytování 3 000 Kč – 8 x hostel.

V ceně není letenka (asi 8 000 Kč), vstupy, stravování vlastní.

PROGRAM ZÁJEZDU:

Předpokládáme, že někteří účastníci dají přednost návštěvy pouště před výstupem na nejvyšší vrchol.
Nabízíme proto obě možnosti.

Skupina horská:

1.den letecky Praha nebo Vídeň – Marrakéš, možnost dopravy mikrobusem na letiště
2.den prohlídka Marrakéše, JEMAA EL FNA, nejpodivnější náměstí na světě, medicinmani, zaklínači hadů, trhači zubů, karnevalů, muzikantů, pouličních bavičů, vypravěčů, vše s jistou dávkou přirozené opatrnosti. Mešita KOUTOUBIA je nejkrásnější minaret Afriky, 70 m vysoký, ze všech stran dominanta města. Stavba započala už 1150 a dodnes je architektura pokládána za tvorbu nadpřirozených sil.
3.den další den v Marrakéši – ALMORAVIDSKÁ KOUBA, nenápadná dvoupatrová budova, jediná nepoškozená stavba v Maroku. Představuje základy marocké architektury. Zbytky  původních cisteren na vodu, fontánek pro rituální očistu i pozůstatky latrín. MUZEUM s výstavou marockého umění všeho druhu. MEDRESA BEN YOUSSEFA je školou Koránu, štuková výzdoba, vyřezávané cedrové doplňky. Zahrada MAJORELLE s palmami, kaktusy, jezírky a muzeem. Tržiště SOUKY, nepřehledné množství zboží, ale také činností obchodních, výrobních řemeslných a vůbec koncentrace místních technologických procesů.

4.den Přesun mikrobusem asi  hodinu do osady AROUMD, nadm. výška 1900 m.
5.den Pěšky 18km vzhůru do výšky 3200 m, nocleh v chatách.
6.den Na vrchol Jebel Toubkal / 4167 / a sestup k chatám Sidi Chamarouch.
7.den Sestup do osady Aroumd.
8.den Pěší tůra do ASNI, mikrobusem zpět do Marrakéše.
9.den odlet do ČR

Skupina pouštní:

1.-3. den společný program s horskou skupinou

4. den přesun mikrobusem asi  hodinu do osady AROUMD a dále  100 km do OURZAZATE

5.den prohlídka OURZAZATE  – filmové muzeum.

6.den dolinou DRAA k jihu, oázy s datlovníky, pohádkové hrady s věžičkami
7.den Přehrada AD DAHBI, zavlažovací systémy, život v oázách, berberské kmeny v minivesničkách na skalách.
8.den městečko ZAGORA, celkem asi 100 km JV od OURZAZATE je už skutečným východiskem do Sahary – zde možný výlet na velbloudu, mikrobusem zpět do Marrakéše
9.den odlet do ČR

INFORMACE:

Ubytování v hostelech a chatkách – 2 lůžkové pokoje.

Pitná voda se kupuje jen balená a nákup potravin je bez problému, určitě zajdeme několikrát na jídlo do místních hospůdek, abychom ochutnali místní výbornou a zároveň levnou kuchyni.