Norsko – kombinace poznání a pěší turistiky

TERMÍN: 2. – 11. 7. 2019 (10 dní)

CENA: 12 900 Kč + max. 3 500 Kč 7x ubytování v kempu ve vl. stanech(platí se na místě)

V ceně je doprava mikrobusem, trajekty do Skandinávie a zpět, 7 x polopenze, program, průvodce.

V ceně nejsou vnitrozemské trajekty, vstupy, rafting v Dagali (asi 1 000 Kč/os).

OBTÍŽNOST: lehká až střední (túry budou jednodenní, vždy s návratem do kempu nebo tábořiště, v žádném případě extrémní cesty)

Nejvyšší hory severní Evropy jsou právě v Norsku. Také nejdivočejší řeky a vodopády, které se z ledovců řítí  do hlubokých fjordů, je možné uvidět také jen v Norsku. Trollové a Elfové nepustí do jeskyní, propastí, skalnatých náhorních plošin, lesů a vřesovišť každého. Jen toho, kdo přichází s pokorou a úctou. Návštěvníkovi vlastně ani nic jiného nezbývá  při pohledu na dunící vodopád Voringsfoss, na nejjižnější ledovec Folgefon a na kazatelnu nad Lyssefjordem. Není divu, že právě v této oblasti, v Telemarku,  naučili místní sedláci celý svět, jak se na lyžích sjíždí  z pořádných kopců.

 

 

 

 

PROGRAM:

1.den            Odjezd ve 14.00 od Vikingtouru, Kounicova 20, Brno. Přes Prahu, Dresden, Berlin.

2.den            Hamburk, Flensburg (odkud admirál Dönitz řídil Německo po sebevraždě Hitlera), Dánskem k severu, město s podivným názvem a deseti kostely Vejle, na nejvyšší horu Dánska Mollehoj  (170,86 m. n. m.), přes přístav Alborg a jediný dánský fjord Limfjorden na sever Jutského poloostrova do Skagenu. Zde se potkává Severní moře s Baltem. Pěší vycházka po nejrozlehlejších driftujících píscích Evropy, zasypané  vesnice.

3.den             Trajekt z Hirtshalsu do norského Kristiansand, 3 hodiny. Mikrobusem k severu údolím Setesdal podél řeky Otra. Vodopád v městečku Vennesia a do lyžařského střediska Haukeligrend (jestřábí haluz), kde se připravují norští běžci a do Rjukanu.

4.den             Rjukan, známý výrobou a hlavně zničením výroby těžké vody, jeden z milníků 2. sv. války prohlídka kaňonu, film o diversní akci na běžkách. Výstup na horu Gausta (1881), která byla dlouho vojensky utajovaná, podzemní lanovka, tajné vstupy.

5.den             Celodenní tůra  severně od Rjukanu, náhorní  planina, jezera, přes chatu Kalvhod (telecí hlava) k horní stanici lanovky a dolů do Rjukanu.

6.den            Přejezd přes centrum norského sjezdového lyžování Geilo,  nejvyšší  vodopád Voringsfoss a v osadě Lofthus  vystoupíme schodištěm mnichů na vyhlídku, kolem Eidfjorden do města Oda se sportovní halou ve skále.

7.den            Výstup na chatu Holmaskjerbu  na ledovci Folfefon a zpět (celodenní tůra). Během cesty typické osamocené dvorce a pastevecko-zemědělská stavení.

8.den           Malebnou skalnatou krajinou Rogalandu s řadou fjordů a krátkých trajektů do Jorpelandu, východiska na Prekestolen. Celkem 4hodinová túra na kazatelnu s úchvatným pohledem na hladinu Lyssefjorden.

9.den           Přejezd do Kristiansandu jižním pobřežím, které je norskou riviérou. Trajekt do Hirtshalsu a Dánskem k jihu do Flensburku.

10.den        Do Brna, příjezd do 21.00.

INFORMACE:

Mikrobusem přes Německo a Dánsko se dostaneme do jižního Norska, do Telemarku. V horách se budeme věnovat pěší turistice, túry budou jednodenní, vždy s návratem do kempu nebo tábořiště. V žádném případě se nejedná o extrémní cesty. Nebude třeba žádná speciální výzbroj a postačí běžné turistické vybavení jako příkladně do Tater. Túry budou dle programu zajištěny mikrobusem. Nocovat budeme v kempech nebo tábořištích ve vlastních stanech, stravování formou polopenze z našich zdrojů. K dispozici dvoukolový PB vařič.

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-