Rumunsko – Maramureš na kole

Maramureš – typický dřevěný kostel

TERMÍN : 28. 4. – 8. 5. 2018 (11 dnů)

CENA:  6 200 Kč/os. + max. 3 000 Kč (10x ubytování ve 2 – 4 lůžkových pokojích)

V ceně je doprava osob, kol a materiálu, doprovod cyklotúr dle programu, zajištění noclehů v chatách a v soukromí, program, průvodce.

V ceně nejsou vstupy, fakultativní výlety autem mimo program.

OBTÍŽNOST: lehká až střední

Máte rádi kolo, hory, zachovalou přírodu a krajinu nenarušenou turisty a provozem aut? Pak je pro vás ideální oblast Maramureš na severu Rumunska. Žulová karpatská pohoří, ověnčená vápencovou divočinou se spoustou dunících řek a mohutných krasových divů lákaly romantiky a sportovce v minulosti mnohem častěji. Hory a řeky má v Evropě samozřejmě celá řada zemí, ale co většině moderního světa chybí je folklor, pohled do minulosti, procházka venkovským hřbitovem a návštěva spousty dřevěných kostelíků, pohled na někdy neumělou malbu, na oděv a kroje domorodců, kteří  skvěle ovládají všechno, co je jim k užitku. Způsobů, jak se ke všemu zajímavému dostat co nejblíž, je samozřejmě celá řada. Právě v odlehlých krajích severního Rumunska se skvěle uplatní bicykl.  Máme s tím zkušenosti. Zvlášť právě v Rumunsku jeho přednosti oceníte. Vydejte se s námi za přírodou a svérázným folklórem tohoto koutu Evropy, než jej pohltí čas..

INFORMACE:

Cestovat budeme mikrobusem s přívěsem na kola. Ubytováni budeme v předem zajištěných chatách a soukromých domech. Všechny cyklotúry budou doprovázeny mikrobusem, jede se nalehko. Vařit budeme ve zmíněných ubytovacích zařízeních, návštěvy restaurací a obchodů možné denně. V případě indispozice nebo závažné poruchy budete do cíle etapy dopraveni mikrobusem. Pokud bude některý den pršet nebo vás nebude lákat k bicyklování, uskutečníme fakultativní autovýlet dle dohody. Typů k návštěvě zajímavých lokalit je dostatek. Z přírodních zážitků příkladně soutěska BIKAZ z kulturních třeba Kláštery MOLDOVITA a SUCEVITA.

pohoří Maramureš

PROGRAM:

1.den   V 7.00 odjezd z Brna, od kanceláře Vikingtouru, Kounicova 20, Bratislava, Budapešť, Miskolc, Nyíregiháza,  Borsa

2.den   Kolo vzhůru po asfaltové silnici do lyžařského střediska v sedle  PRÍSLOP  (1415), převýšení 750m.  Odtud vlevo nahoru k salaším. Dosáhneme vrcholu naší cesty na planině ve výšce 1690 m. Velkolepý sjezd po lesní, místy kamenité cestě do osady BAILE BORSA. Před ní doly na těžbu mědi, minerální pramen. Odtud už pohodlně do BORSI (50 km, převýšení 1000 m).

3.den   Na programu je turistický výstup v pohoří RODNEI. Mikrobusem na PRÍSLOP, lanovkou nebo pěšky na horní stanici a odtud na vrchol GARGALAU (2158) se skvělým rozhledem na NP RODNEI, hřeben MARAMURESULUI a především na dolinu řeky VISEU. Nazpět stejně, celodenní túra.

4.den   Na kole do MOISEI, památník 29 zavražděných občanů Maďary koncem II. sv. války a dál do městečka VISEU DE SUS. Lesní železničkou údolím řeky VASER až k ukrajinským hranicím. V dolině působili dříve němečtí dřevorubci, v okolí řada dřevorubeckých osad. Jízda úzkokolejkou, která i dnes vozí dřevorubce do divočiny, je nevšedním zážitkem. Dva kilometry od BORSI můžeme  navštívit klášter. (60 km)

5.den   Na kole k západu do MOISEI, kde opustíme hlavní cestu a dojedeme do SACEL, známý červenou keramikou. Další městečko SALISTEA DE SUS se dvěma dřevěnými kostely, vyzdobenými malbami. Následuje BOGDAN VODA, nejvýznamnější vesnice v údolí IZY. Prohlédneme kostel ze silných jedlových kmenů, uvnitř fresky. Po neudržované silničce do Viseu de Jos, Viseu de Sus – horského městečka a do Borsi. (75 km)

6. den  Přesun mikrobusem do Sighetu Marmatiei, ubytování, na kole přes hranici do Solotviny na Ukrajině, koupání v teplé slané vodě, prohlídka starého města. (na kole 20 km)

dřevěný kostel Surdesti

7. den Na kole kolem řeky Tisa v těsné blízkosti ukrajinského Velkého Byčkova a přes osady Bystra a Petrova do svérázné Ruscovy. Odlehlý kraj, který je ještě opuštěnější v údolí řeky Roscova do enklávy huculských neboli rusínských obyvatel. Především je to osada Repedea a Poienile. Zpět do Ruscovy, mikrobusem zpět do Sighetu Marmatiei. (na kole 65 km)

8. den Kolo údolím Izu přes Vadu Izei – významnou křižovatku cestovního ruchu. Místo známé popíjením místní slivovice Horinca, spousta jídel a nabídek ubytování. V Barsaně je malý úhledný kostelík na návrší uprostřed vesnice a na východní straně vesnice ženský klášter s 56 m vysokou kostelní věží. Oblast v minulosti trpěla nájezdy kočovných kmenů, v obci Rozavlea bylo všechno zničeno nájezdem tatarů. Botiza je střediskem cykloturistiky a také bohatá osada. Zatímco v Poleni Izei mají starý dřevěný kostel s hrůzostrašnými malbami na zdech hlavně pekelnými. Zpět do Sighetu Marmartiei mikrobusem. (na kole 70 km)

9.den Busem do Baia Mare – prohlídka, centrum hutnictví barevných kovů, muzeum vesnice, 50m Stěpánova věž, galerie umění, mincovní věž. Na kole do Baia Sprie, dřevěný kostel v Surdesti, průsmyk Gutai (987 m.n.m) a Decesti s opět dřevěným kostelem s nástěnnými malbami, Sat Sugatag se sakrálními stavbami – malebné chalupy. V Berbesti je vyřezávaný kříž se symboly slunce a měsíce. (na kole 55 km)

10. den Busem opět do Baia Mare, odtud na kole kolem jezera Firiza a černým údolím vzhůru na Tatarului a kolem potoka Sapantia do městečka Sapanta. Zde navštívíme „veselý hřbitov“s vyřezávanými a pomalovanými náhrobky typu „Bůh odpusť ti milý synku, žes podřízls svou maminku.“ apod. Zpět do Sighetu Marmatiei. (na kole 60km)

11. den Cesta do ČR.