Slovensko na kole – NP Poloniny

TERMÍN: 26. 7.  – 3. 8. 2021 (9 dní)

CENA: 4 400 Kč

V ceně je doprava osob a materiálu, doprovod mikrobusu dle programu, transport  osobních věcí, rezervace ubytování, program, DVD z cesty.

 

V ceně není ubytování (13 €/os/noc) a vstupy.

OBTÍŽNOST: střední

Východní Slovensko míněno ještě východněji, než jsou Košice, Prešov, Humenné, východněji než je Slánské pohoří a dokonce východněji, než je Vihorlat. Zjednodušeně pojedeme až tam, kde Slovensko končí a začíná Podkarpatská Rus. Nekončí ale nádherná oblast polonin a bukových pralesů, soustředěných do Národního parku Poloniny. Nejen terén, ale i osídlení má s Podkarpatskou Rusí hodně společného. Ruské, Runina, Zboj, Uličské Krivé, Ruská volová, jsou sice slovenské osady, ale dodnes v nich žijí Rusíni a jejich život je i dnes spojen se dřevem.

Kraj nikdy nebyl příliš dotčen ani technickým rozvojem, ani přívalem turistů. Snad jedině přehrada Starina na řece Cirocha, změnila tvář krajiny a vzala s sebou 6 obcí. Zato minulost celé oblasti, která zasahuje do polských Bieszczad k řece San a na Ukrajinu, k řece Uh  je plná zvratů, nespravedlnosti, přesunů, násilí, verbování a hromadného vraždění.

Daleko méně nebezpeční se jeví medvědi, rysi a vlci, kteří tento poněkud neevropský kraj obývají. Kdo ještě dokáže vnímat tajemné vzrušení při výšlapu kolem Medové Baby na Jarabú skalu nebo na Kremenec na trojmezí, zvolil si pro svoji dovolenou slovenské poloniny správně.

 

PROGRAM:

1.den V 8.00 odjezd z Brna, Vikingtour, Sokolská ul. do Kolbasova.

Po cestě krátká zastávka v Povážské Teplé, procházka do vápencové Manínské úžiny a ve Spišském podhradí na Spišský hrad.

2.den   Na kole přes Ulič (rusínská obec od r. 1492, kdysi kaštiel, dnes řecko-katolický kostel) Uličské Krivé ( rusínská obec, dřevěný kostel, nárdní kulturní památka), Zboj (minerální pramen, vojenský hřbitov, pamětní deska děkanovi Petrohradské university Lodijovi), do Nové Sedlic (dříve Rozdiel, rusínská obec, dřevěné domy původní architektury, dějiště Mňačkovy knihy „ Tam kde končí prašné cesty“). Kolem Medové Baby do sedla Jarabá skala.

3.den   Výstup na Kremenec ( 1221 ) s nádherným rozhledem do tří států. Do Nové sedlice mikrobusem.

4.den   Na kole Ruský potok  ( rusínská obec, dřevěný kostel ze 17.st.), Runina ( vojenský hřbitov z I.sv.války, poutní místo Tri Studničky s léčivou vodou.), Ruské ( zaniklá obec, zůstal jen hřbitov, tři domy a kaplička). Za dědinou kamenná cesta Porta Rusica na Ruské sedlo. Přejezd do Polska do Roztoki górne možný.

5.den   Na kole do Jalové (rusínská obec 1568, dřevěný kostel), kolem přehrady Starina, Topola (rusínská obec) patřila Andrassyovcům, rodiště alexandra Duchnoviča, nejznámějšího národního buditele Rusínů. Vojenský hřbitov s 240 pochovanými.

6.den   Na kole Ulič, Ruská Volová (rusínská obec, řecko katolický kostel, rodiště a pamětní deska Fedorovi Holovatému, kapitánovi několikasetčlenné zbojnické družiny), Kalná Roztoka (dřevěný kostel, dříve rozlehlý statek), Stakčín (rusínská obec, 1492, patřila k panství Humenné, Kaštiel, na hřbitově 959 vojáků z  I.sv.v.)

7.den   Možnost  mikrobusem do Ubly , hraniční přechod na Podkarpatskou Rus, Běreznyj.

8.den   Na kole do Uliče, pěší výstup na hřeben Nastaz (jméno po Nasti, milence zbojníka Holovatého)  přes vrch Orlovec (506)  s krásným rozhledem a hřebenem stezkou Miroslava Poliščuka přes Kyčerku zpět do Uliče.

9.den   Mikrobusem do Brna, krátká zastávka v Lubochni, kde začíná nejdelší slovenská dolina  Lubochňanská o délce 34 km. Další krátká zastávka s procházkou U Tabulí  nad Makovem při příjezdu ze Slovenska na Moravu. Příjezd do setmění do Brna, Vikingtour, Sokolská ulice.

INFORMACE

Z Brna se přesuneme s přívěsem na kola přes Trenčín, Žilinu, Poprad, Prešov, Humenné, do Kolbasova. Ubytování v pensionu. Na kole a částečně pěšky (výstupy na vrcholy) probádáme oblast Bukovských hor po značených cyklotrasách a turistických značkách. V národním parku to není ani jinak možné. Odpoledne se vždy vracíme do stejného místa, nikam se nestěhujeme. Kromě běžného vybavení s sebou žádnou bagáž na túry nebereme. Vařit budeme tam, kde budeme ubytováni, nákup potravin je bez problému, ceny přibližně jako u nás. Žádné zvláštní vybavení, než je obvyklé, nepotřebujeme. Mikrobus zůstává po celou dobu k dispozici pro případ defektu, náhlé ztráty formy, dramatické změny počasí apod.