Maďarsko – Zemplínské vrchy

 

vvTERMÍN: 19. – 23. 10.

                     a 26. – 30.10. 2018 (5 dní)

CENA:     3 200 Kč + 1 600 Kč 4x ubytování v pensionu (platí se na místě)

V ceně je doprava osob a materiálu, doprovod během cyklotúr, program, vedení. V ceně nejsou vstupy.

OBTÍŽNOST: střední

Navštívíme oblast kopců Zemplínské vrchy mezi Tisou Bodrogem a Hornádem. Jsou to právě ty vrchy, o které před pár lety zavadilo slovenské vojenské letadlo při návratu ze zahraniční  mise. Zbytky původních bukových pralesů obklopuje dnes civilizace v podobě měst Szerencz, Sárospatak, nejsevernější maďarská obec Hollóháza a především Tókaj. Tajemství nejsladšího vína na světě spočívá prý ve vulkanických zbytcích  v půdě, smíchaných se světlým pískem. Ten násobí svým odrazem i tak bohaté podzimní paprsky uherského slunce.

IDEÁLNÍ PRO RODINNOU DOVOLENOU – ubytování po celou dobu na jednom místě v pensionu a podpora mikrobusu na všech cyklotrasách.

 

 

PROGRAM:

1.den       v 8.00 odjezd od Vikingtouru, Žilina, Košice, Sárospaták, ubytování,

2.- 4.den  cyklotúry o délce do 60 km/den, Sárospaták – ve městě jsou teplé lázně s bazény pro veřejnost a řada kulturně historických památek, jako středověká  pevnost a Comeniusháza.

V Sárospátáku působil ve svých pedagogických začátcích dost neúspěšně Komenský.

Podzimní barvy listnatých svahů, vinic a nábřeží nám budou dělat kulisu během cyklotúr, při kterých projedeme Zemplínské hory křížem krážem od památníku na havarované slovenské letadlo, přes porcelánku  Holló- háza až po soutok Bodrogu s Tisou ve starobylém Tókaji,  kde  zlaté  tókajské  určitě dlouho hledat nebudeme.

5.den       odjezd do Brna, příjezd do 20.00 hodin.

 

INFORMACE:

Mikrobusem s přívěsem na kola se dopravíme do města Sarospáták (Blátivý potok), kde se ubytujeme v pensionu. Částka 20 € na osobu na vstupy a  tokajské by měla stačit.