Řecko – LEFKÁDA na kole a kajaku

TERMÍN:  25. 5. – 5. 6. 2020 (12 dnů)

CENA: 10 900 Kč

V ceně je doprava osob, kol a kajaků, obslužná doprava túr mikrobusem, zajištění ubytování, pro zájemce zajištění kajaků a vybavení, vedení, program.

V ceně není ubytování (cca 300 Kč/os v kempu), vstupy.

Pokud se někdo rozhodne z časových důvodů pro leteckou nebo trajektovou dopravu – kolo, resp. kajak, bagáž,  atd  dopravíme.

OBTÍŽNOST: lehká až střední

 

Lefkáda je z Jónských ostrovů nejkrásnější. Jinak by tady nežil Onassis. Východní pobřeží s ostrovy Skorpios, Meganisi, Nikolaos je mírné, něžné a zalesněné. Západ je naopak divoký, skalnatý, ale zato s písečnými plážemi z nichž je světově proslulá Katsiki. Šokující je pohled ze skal jižního mysu i pohled z hladiny. Typická jsou velká převýšení, nejvyšší  kopce dosahují 1100 m.

Vedle špičkových letovisek uvidíme v horách naopak chudé vesničky, z nichž většina obyvatel nikdy nebyla dole u moře. Kostel, kapli, monastyr, větrný mlýn, pevnost, muzeum a archeologické památky není třeba hledat. Jsou všude. 

 

Lefkáda_II Program zájezdu:

Denní program na Lefkádě volíme podle počasí, hlavně větru a zdatnosti účastníků. V každém případě uvidíme z vody i ze břehu všechny význačné zajímavosti a krásy ostrova. Podle zdatnosti a zájmu je možné zvolit si odpovídající varianty, které jsou v zásadě tři. (První a poslední tři dny jsou samozřejmě u všech variant shodné).

 

I. varianta LEHKÁ CYKLISTICKÁ

1.den           ve 14.00 odjezd od Vikingtouru, Budapešť, Bělehrad,

2.den         jízda přes noc,  Skoplje, Ioanina, Lefkáda

3.den          Lefkáda, kemp Poros na JV ostrova, přímo v kempu  pláž.  Návštěva  městečka Katohori s roztodivnými domky,  které jsou dokonce na prodej.

4.den          Do někdejší rybářské osady, v současnosti vyhlášeného střediska Vassiliki, pláž, koupání. Cestou klášter Ag.Georgios. (etapa 40 km)

5.den          Mikrobusem do Kariotes a vzhůru do Lazarata a odtud na kole na hřeben, odkud je pohled na moře vpravo i vlevo. Přes vinařské, ale dost chudé vesničky dlouhý sjezd ke klášteru Faneromenis s nezapomenutelným výhledem na město  Lefkáda. Samotné město Lefkáda je typické malými uličkami, plnými taveren, barů, cukráren dvěma tajemnými kaplemi,v jedné z nichž žil dlouhá léta poustevník. Mikrobusem  do kempu. (etapa 25 km)

6.den         Mikrobusem do Hortaty na záp. pobřeží, odtud na kole na poloostrov Lefkatas k majáku. V 80 metrové hloubce, přitahující odjakživa sebevrahy, čeká jedna z nejkrásnějších světových pláží Katsiki. Po výstupu z pláže zpět na silnici na kole do Hortaty. Mikrobusem do kempu. (etapa 45 km)

7.den         Mikrobusem do Sivrosu na hlavním hřebenu, odtud na kole jeskyně Spilija Karaha a k severu přes osadu Paraskevi se s památným kostelem na nejvyšší vrchol ostrova 1157 m n.m. , dlouhý  a nezapomenutelný sjezd k moři do Vliho a do kempu.(etapa 35 km)

8.den        Mikrobusem vzhůru k největší vesnici na Lefkádě Karia. Všude samé vyšívky a dečky, dokonce je v Karii etnografické museum. Sjedeme k moři na pláž Gialos na západní straně. Prodávají tam frapé a zmrzlinu. Mikrobusem do kempu (etapa 35 km)

9.den        Na kole do Nidri, Městečko je spojené s archeologem Dörpfeldem a hlavně s Homérovou Ithakou. Komu chybí romantická představivost, v reálu uvidí plno ostrovů, z nichž vyniká Sparti a Scorpios, kde už nesídlí Onassis, ale Rus Rybolovlev. Kolem pobřežního kostelíku Kiriaki a úchvatné vyhlídky nad zátokou Ormos do kempu. (etapa 30 km)

10.den     Volno, koupání, kajak, rezervní den

11.den       Odjezd do Brna.

12.den      cesta do Brna, příjezd k Vikingtouru odpoledne.

 

2. varianta NÁROČNÁ CYKLISTICKÁ

Cyklotůry se v zásadě shodují s lehkou variantou, výšlapy od moře na hřeben bez

podpory mikrobusu, denní etapy jsou značně delší. Pro zvlášť náročné etapy je možná

po dohodě podpora mikrobusu.

3. varianta SEAKAJAKÁŘSKÁ

4.den      Z kempu k ostrovu Meganisi, tři jeskyně, kam se dá s kajakem, za války zde byla ukrytá ponorka, hluboké zátoky, členité pobřeží, osada Katomeri, kostelík Ioannis. (40km)

5.den      Obeplutí ostrova Skorpios, privát, nedá se vystoupit, Malý Skorpios, Sparti, Madouri, podél skalnatého, později zalesněného pobřeží do kempu. ( 30 km)

6.den     Jižním pobřežím kolem poloostrova Lipso do Vasiliki, zalesněné pobřeží, pláže. (25 km)

7.den   10 km k majáku na nejjižnější bod Lefkády, miniostrůvek Sidira a kolem mysu přímok severu pod kolmými bílými skalami, pláž Katsiki, pláž Egremini, na pláž Gialos.

Nejkrásnější úsek plavby. (30 km)

8.den   Těžko dostupným západním pobřežím, pláže, ojedinělá stavení, pláž Egremini, městečko a po několika dnech zase civilizace –  kemp Ag. Nikitas. (25 km)

9.den   Skalnatým pobřežím a kolem větrných mlýnů do zátoky Ormos Fleva s kostelíkem Ioannis, úzký skalní poloostrov Gira  a kolem pevnosti a hradu Ag.Mavra do stejnojmenného centra ostrova Lefkády. (25 km)

10.den  Mikrobusem do kempu, volno, nácvik eskymáků, koupání, balení

Pokud se z nějakých důvodů nepodaří plavbu uskutečnit najednou, je možná varianta po etapách dle dohody s podporou mikrobusu

11.-12.den cesta do Brna

INFORMACE:

Ubytování zajištěno v kempu Poros na jihovýchodě ostrova cena 350 Kč/os/noc nebo 2-3 lůžkové apartmány v Porosu cena 350 – 550 Kč/os/noc. Vlastní stany, spacáky, karimatky, doporučujeme min. 150 € kapesného. Ani v lodích, ani na kole žádnou bagáž s sebou nevezeme, s vyjímkou těch, kteří si zvolí obeplutí celého ostrova. Potraviny z ČR nebo si je nakoupit na místě. Obchody, restaurace i naše vlastní polní kuchyně stále k dispozici.

Název zájezdu a termín:*
Jméno:*
Rodné číslo:*
Adresa:*
E-mail:*
Telefon:
-