Týden s Islanďanem po místech nevídaných

TERMÍN: 2. – 9. 6. 2019 (8 dnů)

CENA: 32 000 Kč

V ceně je: doprava mikrobusem, 7 x ubytování v chatkách nebo ubytovnách, 2 x průvodce (1 místní mluvící česky), průvodce, program

V ceně není: letenka (asi 8 000 Kč), vstupy.

Se vším NEJ podivuhodného ostrova nás česky seznámí Baldur z university v Reykjavíku.  Nemusíme se na několik týdnů stát autoturisty a objet celý Island dokola  při vědomí obrovských časových ztrát.  Právě  jihozápad ostrova  koncentruje  snad všechna  ostrovní NEJ.  K vidění je  Ledovec ( Langjoekull), ledovcová řeka ( Hvítá) , nejznámější  hora Islandu ( Hekla) ,fungující gejzír ( Strokkur), nejhezčí stupňovitý vodopád ( Gullfoss) , místo prvního parlamentu (Phingvellir), skála zákonů s nesmlouvavou řekou ( oxara´), kostel, kde se udál děj známé knihy G.Kambana ( Panna na Skálholtu), lávová pole, termální prameny, fumaroly, vroucí bahno, zelené, červené a žluté usazeniny, delfíni, velryby a tuleni, Modrá laguna ( poloostrov Reykjanes), údolí řeky Laxá, místo nejromantičtější ságy „ O lidech z Lososího údolí“. Oblast navštívíme a seznámíme se s místy, kde vznešený rod Osvífův v létech 1245 zamíchal  místními dějinami. Samozřejmě prostřednictvím své krásné dcery Gudrún, která se pro svoji krásu zapletla do všech rozepří, které byly kl dispozici.

Island by chtěl spatřit snad každý zájemce o nové zážitky a dobrodružství. Důvodem je docela jiná tvář krajiny, než na jakou jsme zvyklí. Samá láva a popelová poušť, kopce až 2000 m n. m., plno ledu a sněhu na všech stranách, dunící vodopády na ledovcových řekách, barevné domky, s obavami přitulené pod skalnatými zlomy a stáda koní a ovcí, která se tváří, že nikomu nepatří.  Sem tam vystupují ze země bílé i barevné čmoudíky  a kolem pobřežních skal vyplouvají rybářské lodě stejně jako před tisíciletím. Rybářům vůbec nevadí, že se přes jejich gumové obleky převalují studené a mokré vlny Severního moře.  Snad jim to trápení ani není zapotřebí, protože ostrované mají dnes nejvyšší ekonomickou životní úroveň na světě. Co si o všech těchto tvrzeních myslí sami domorodci, se s jistotou dovíme od našeho průvodce.  Možná na Islandu promoknete, možná se budete někdy klepat zimou, ale určitě se vrátíte s pořádně zamotanou hlavou a budete shánět po knihovnách odpovědi na tisíce otázek, které se vám v hlavě narodí třeba i za čas po návratu. Proč? Proč to mají právě tak? Proč se někam neodstěhují? Proč si myslí, že u nich je nejlíp? Proč?  

Nikdo neví, odpoví vám domorodec a asi se s odpovědí budete muset spokojit.

PROGRAM ZÁJEZDU:

Dle programu navštívíme památná místa, kde se narodil Island, připomeneme si proužek páry, v jehož blízkosti se scházel první parlament a konaly se první krvavé ságy. Sídlo současného prezidenta, sochu prvního Islanďana Inglolfura Arnarssona, národní muzeum, Halgrímův kostel, Geysir a skálu zákonů budou chtít asi vidět všichni. Nepochybně se všichni ponoří také do Modré laguny, což je zážitek pro návštěvníka ostrova více méně povinný…

 

1.den  Mikrobusem pro 1+8 osob se dopravíme na letiště do Prahy, resp. Vídně a za dvě hodiny se přemístíme na mezinárodní letiště v Keflavíku. Tam nás bude čekat mikrobus a průvodce Baldur Sigurdsson. Přejezd mikrobusem do okolí Reykjavíku na 1. nocleh

2.den  Mikrobusem a pěšky prohlídka NP Phingvellir, místo nejstaršího parlamentu na světě (UNESCO) –  Skála zákonů (obří schod, sloužící jako obrovský megafon), údolí Allmanagjá, kde je k vidění popel z nedávných erupcí, Puklina všech mužů – rozhraní dvou litosférických desek, zlatý vodopád Gullfoss, Geysir – první historicky popsaný pramen tryskající horké vody, který dal název všem gejzírům světa, výstup na kopec Blafell s úžasným výhledem do vnitrozemí

3.den  pěší výlet na tabulovou horu Búrfell s termální elektrárnou na úpatí (možnost exkurze), zájemci mohou sjet kus řeky na raftu.

 

4.den Výstup v pohoří Príhyrningur s výhledem na ledovec. Tento den je zasvědcený islandským ságám v oblasti mimo hlavní turistický ruch.

5.den Autem a pěšky na Breidamerkurlón – loďkou po ledovcovém jezeru k úpatí největšího ledovce Evropy Vatnajoekull, při dobrém počasí až do NP Skaftafell – kraj tvořený sopkami a ledovci, popelová poušť, bahnotoky.

6. den cesta autem a trajektem na ostrovy Vestmannaeyjar (ostrovy západních mužů), sopka Helgafjell činná v 70. letech a její ničivé důsledky na městečko Heimaey, oblíbené hnízdiště papuchálků, naděje na setkání s velrybou

7.den  Západní fjordy – nejméně osídlená část Islandu, domov psanců, dějiště několika ság, možnost prozkoumat na skútru nebo snowmobilu, nocleh v západních fjordech nebo na dnes opuštěné americké základně.

8.den Prohlídka Reykjavíku, muzea, kostely, volný čas, výstup na horu Esja při dobré viditelnosti,  koupání v Modré laguně, letiště Keflavík, rozloučení s Islandem a odlet do ČR.

INFORMACE: Přesunovat se budeme mikrobusem, spát v chatkách, chatách, ubytovnách a dvorcích, stravovat se budeme z vlastních zásob, denně možnost zakoupení potravin, ale je zde velmi draho. Doporučujeme teplé oblečení, solidní turistické boty, oblečení do deště, které neodfoukne vítr (ne pončo nebo igelitovou pláštěnku). Plavky určitě s sebou, ale repelent neberte. Nepočítejte s nějakými velkými nákupy, alkoholické nápoje jsou na ostrově téměř nedostupné. S pěti tisíci Kč na kartě byste měli vyjít. Nepočítejte s žádnými těžkými výstupy, ledovcovými túrami ani se splouváním těžkých řek. Na nějaký kopec si ale kvůli rozhledu vystoupíme a zájemci si sjedou kus ledovcové řeky na raftu nebo se projedou na mořském kajaku po fjordu. Někdo dá přednost islandskému poníkovi, někdo motorové čtyřkolce nebo skútru.