Krakov předvánoční

Krakov, kterému Poláci říkají Krakuf, není od nás v měřítcích střední Evropy daleko. Nějakých 350 kilometrů. S oblibou se tam jezdí na týdenní tůru na kole, ale jsou i nadšenci, kteří dopluli do Krakova po Visle na kajaku. Mikrobusem tam budeme za 3-4 hodiny. I když je nejkrásnější polské město docela blízko a ještě ke všemu náleželo ke Svatoplukově říši Velkomoravské, nedá se prohlásit nejnavštěvovanějším městem našich turistů. Jména králů Boleslav Chrabrý nebo Vladislav 1. Lokýtek si pamatuje ze školy snad každý. Hlavně si všichni vzpomenou na perlu polských památek, hrad Wawel s hrobkou polských králů i jiných význačných historických postav.

Mohyly, opevnění, kláštery a kostely, zahrnující všechna architektonická období , nám nabízí Krakov stovky. Hodně se turista doví v Národním muzeu a pokud by se už historií cítil znaven, může navštívit Botanickou zahradu Jagellonské univerzity nebo známý fotbalový stadion některého z domácích slavných klubů Visly Krakov nebo Cracovia, dávných rivalů od roku 1906.

Veškerý ruch současného Krakova se odbývá na Rynku Glównem s proslulými místními trhy. Dřevěné stánky a atmosféra s vůní svařeného vína, medu, jehličí a včelího vosku. Umělecké předměty ze skla, dřeva a keramiky. Broušené, vyřezávané, pletené a malované předměty upoutají vždycky pozornost, stejně jako různorodé materiály včetně u nás téměř nevídaných, jako je jantarová bižuterie, šperky, výrobky z ovčí vlny nebo nenapodobitelné čokolády. Jednou ze specialit Krakova je lahodný nápoj pitný med, který není medovinou, ale je produktem procesu, ne nepodobného výrobě vína. Ještě kus od hlavního náměstí voní proslulé polské klobásy a štěrchají roztodivné dřevěné hračky. Předvánoční trhy v Krakově jsou prostě jedny z nejstarších a největších v Evropě.

TERMÍN: 5. – 6. 12. 20202 (2 dny)

CENA: 3 000 Kč

V ceně je doprava mikrobusem, 1 x ubytování v pensionu u Krakova, průvodce, program.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den

Ráno v 7.00 odjezd mikrobusem od Vikingtouru, Sokolská ul. ,přes Olomouc, Ostravu, Katowice do Krakova. Prohlídka Wawelu a katedrály, královská cesta a tržnice Sukiennice. Kdo už nebude mít chuť do dlouhého chození, může navštívit Collegium Maius, mueum Jagellonské univerzity. Nádherné stavby a sbírky. Večeře a nocleh v hotelu.

2.den Snídaně v hotelu , odjezd do centra, Rynk Glówny, předvánoční trhy. Odpoledne v 17.00 hod. odjezd do Brna k Vikingtouru.