Adventní zájezd – Riga a Tallinn

Nechme za sebou na chvíli předvánoční shon a vydejme se do hlavního města Lotyšska – Rigy, které se díky secesní výstavbě historického centra řadí svou malebností na úroveň Vídně nebo Barcelony. Hlavní atrakcí pro nás budou tradiční vánoční trhy, které se konají na náměstí před Rižským dómem. Nejsou tak rozsáhlé jako například naše v Praze, ale o to víc si zde užijete pohodovou adventní atmosféru bez davů lidí. Stánky s tradičním řemeslným zbožím jako jsou šály a rukavice s tradičními lotyšskými vzory, perníčky, vánoční ozdoby doplňují stánky s klobásky, brambory a vepřovým masem pečené nad otevřeným ohněm. Zima tu bývá pořádná, ale my se mezi stánky zahřejeme místní alkoholickou specialitou „černým balzámem“. Další zajímavostí je v prosinci festival vánočních stromků, kdy je po celém městě možné shlédnout desítky stromků ztvárněných ve všelijakých uměleckých podobách. Kdo by si chtěl trochu i zasportovat a přibalí si brusle, může je vyzkoušet na obřím kluzišti u stylově vyzdobené severské chaty za městem.

V druhé části zájezdu navštívíme hlavní město Estonska – Tallinn, ve kterém údajně stál první nazdobený vánoční strom v Evropě a to již v r. 1441! Tallinn se může pyšnit jedním z nejlépe zachovaným historickým centrem na světě, které si prohlédneme během odpoledne a podvečer se pokocháme vánoční atmosférou tentokrát daleko monstróznějšího trhu na náměstí Radnice. Organizátoři zde pořádají různé, hry, magická představení, vystoupení estonských kapel a ukázky místních řemesel. Opět zde ochutnáme různé tradiční vánoční speciality jako černý pudink, kyselé zelí a horká vína všech příchutí.

TERMÍN: 3. – 6. 12. 2020 nebo 10. – 13. 12. 2020 (včetně festivalu vánočních stromků v Rize)

CENA: 6 000 Kč

V ceně je doprava mikrobusem Brno  -Riga – Tallinn – Brno, 3 x ubytování v penzionu, průvodce, program.

V ceně nejsou případné vstupy a cestovní připojištění.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1. den odjezd brzy ráno z Brna od CK Vikingtour – Kounicova 20, cesta přes Polsko a Litvu do hlavního města Lotyšska, večer ubytování

2. den prohlídka historického centra Rigy (700 tis. obyvatel), zařazené na seznam památek UNESCO, městem protéka řeka Daugava, na jejímž východním břehu se nachází Staré město, kde si pojdeme Katedrální náměstí s největší katedrálou v Pobaltí Rižský dóm, její varhany prý dokážou i vyluzovat zvuky větru a moře, dále si prohlédneme symbol Rigy – krásné gotické Domy Černých hlav (nazvané podle cechu svobodných kupců, kteří nosili černou pokrývku hlavy), tři historické domy Tři bratři z 15. a 16. stol. (název pochází od podobných Tří sester v Tallinnu) a procházku městem zakončíme u Prašné věže, což je poslední dochovaný prvek středověkého opevnění zničeného Švédy.

Odpoledne a podvečer pak strávíme ve vánoční atmosféře vánočního trhu, pro případné zájemce vypravíme skupinku na bruslení asi půl hodiny jízdy od centra.

3. den ráno přejezd do Estonska – Tallinnu, ubytování, prohlídka města na seznamu UNESCO. Tallinn („dánský hrad“, lat.Reval) byl předán dánskými potomky vikingů Řádu německých rytířů, poté jej Dánové dostali zpět a vybudovali jednu z největších tehdejších pevností. Dodnes se zde dochovalo 25 km původních hradeb o výšce až 15 m se 45 baštami. Staré město má stále vzhled středověkého hanzovního města s dochovanými dvěma třetinami původních budov. Poté bylo město dobyto Švédy a pak Rusy, po kterých zde můžeme obdivovat Carský palác v Kateřinském údolí a pravoslavný chrám Alexandra Něvského.

Podvečer se vydáme na rušný vánoční trh na náměstí Radnice, kde můžete jako dárečky pořídit výrobky ze skla, kůže, dřeva, keramiky, šperky z jantaru, pletené oblečení se severským vzorem apod.

4. den odjezd v ráno zpět do ČR, návrat ve večerních hodinách

INFORMACE:

Doprava mikrobusem pro 9 lidí, ubytování v penzionu v Rize a Tallinnu, strava vlastní.