Krušné hory na kole – tak krušné zase nejsou

IMG_3719

Krušné hory nejsou ani tak vysoké (Klínovec 1244) jako rozlehlé (130x40km). Pro nás Moravany jsou ale tajemné, daleké a povětšinou málo známé. Přesto města v podhůří Krušných hor Karlovy Vary, Teplice, Litvínov, Jáchymov, Drážďany, Chemnitz a konfliktní Horní Jiřetín zná každý stejně jako řeky Ohře a Bílina. Podhůří, to je dnes hnědé uhlí, elektrárny Tušimice, Prunéřov, Bílina, sklárny a chemické závody Litvínov. Nebylo tomu tak ale vždycky. Ve středověku proslula oblast především stříbrem a cínem, před I. válkou pak měl Jáchymov monopolní postavení ve výrobě radia. Pro nás budou jistě přitažlivější horské hřebeny, louky a rašeliniště, opevnění z II. války, někdejší obchodní stezky se strážními hrady a jistě i lyžařská střediska na naší ( Klínovec, Bouřňák) a na německé straně.(Oberwiesenthal, Klingenthal). Pohořím probíhá Krušnohorská magistrála a desítky dobře identifikovatelných cyklotras. Není vyloučeno, že na nich potkáme nejznámějšího domorodce Lukáše Bauera.

TERMÍN:  18. – 23. 5. 2021, 10. – 15. 8. 2021

CENA: 4 700 Kč

V ceně je doprava včetně kol, 5 x ubytování v chatkách, program, průvodce.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den ve 13.00 odjezd z Brna od Vikingtouru, Praha, Karlovy Vary, Nejdek , Beňov. / ubytování/

2.den Na kole do Nejdku, který leží uprostřed Krušných hor. Protéká jím řeka Rolava. Z význačných staveb můžeme vidět evangelický kostel, na Tisovském vrchu, sev. směrem je lyžařské středisko. V osadě Nové Hamry byly už od 15.st. rudné doly. Bývalá vesnice Jelení je opuštěná a zůstalo pár rekreačních chalup. Ve Stříbrné byly doly na stříbro, měď a olovo. V okolí Olověný vrch s rozhlednou Bleiberg, naučná stezka stopami horníků, Bublavské lyžařské středisko. Krasalice nesouvisí s kraslicemi, ale s trávou. Tkalcovny a hudební nástroje, hlavně housle. Častá zemětřesení. V obci Šindelová jsou jedny z nejnižších teplot v ČR. V Beňově se ubytujeme v pokojích nebo kompletně vybavených chatkách, akvapark, potraviny.

3.den Na kole do Nejdku a kolem Tisovského vrchu přes Abertamy k východu. Abertamy, pověst aber Dam mají zajímavé osudy, chudoba, skončilo stříbro, pak kožené rukavice, uran ( Jáchymov) a kozí sýr. Pod špičákem Božídarskými rašeliništi do Božího Daru (Gottesgab). Dnes 200 obyv., nejvyšší dědina u nás, zimní středisko. Nedaleko Klínovec s rozhlednou K myslivnám a Mílovskou silnicí k východu a dále po máslové cestě, možná pašerácké, možná cesta na trh. Přes Nejdek do Beňova.

4.den Mikrobusem do Velichova, městečko ze 12.st., soutok řeky Bystřice a Ohře. Jan Lucemburský. Pozůstatky hradiště na pravé straně. Klášter. Dále osada Kyselka, plnění Mattoni, Radešovský dřevěný krytý most. Níže skalky se zajímavými otvory. Pověsti o skřítcích. Dojedeme do Karlových Varů, Karel IV, privilegia, léčilo se zde plno slavných lidí, též ruský car . Hotely, kolonády, lázeňské domy. Hrad Loket obrovských rozměrů, opora Koruny české, pod ním osada Loket. Porcelánka, kostel sv. Václava, pivovar Sv. Florián, Svatošské skály, půjčovna lodí. Mikrobusem zpět k ubytování.

5.den Na kole k jihu do Tatrovic s přehradou, a do Vřesové. Hnědé uhlí, elektrárna a plynárna. Polní oblast Dolní niva do Jindřichovic. Nedaleko hřbitov ruských a srbských zajatců. do Šindelové, vpravo kamenný hřib, přes Rotavskou myslivnu do Rotavy z r.1600. Krásnými lesy do bývalé Nové vsi pod Komářím vrchem(950). V Přebuzi se našla cínová ruda ( 1340) ? kterou za první republiky převzala švýcarská společnost. Dodnes technická památka cínového dolu OTO. Dům č.46 je naopak státní památka kulturní, sněhový dům, stavební specialita tohoto kraje. Přes Vysokou pec do Nejdku a do Beňova.

6.den Mikrobusem do Brna, zastávka na Hluboké.

INFORMACE:

Jedeme mikrobusem s přívěsem na kola, bydlet budeme ve středisku Beňov kousek od německých hranic. V chatkách budeme mít dvou . resp. třílůžkové pokoje, přímo v místě je také restaurace , možnost nákupu potravin a aquapark. Na případné větší nákupy můžeme zajet do osady mikrobusem. Na soukromé vaření není pension zařízen, budeme mít ale s sebou PB vařič k použití venku, podobně jako v kempu. Žádné zvláštní vybavení nepotřebujeme, snad jedině dobrou ochranu do deště a proti chladu a větru, kterými jsou Krušné hory proslulé.