Cyklostezkou přes Dolomity k moři

TERMÍN: 22. – 29. 8. 2020 (8 dnů)

CENA: 6 100 Kč

V ceně je doprava osob a kol, obslužná doprava túr, zajištění kempů, program a vedení

V ceně není ubytování (cena do 500 Kč/os/noc v kempu), vstupy.

NOVÁ CYKLOSTEZKA v provozu od r. 2015, která je spojnicí potoků, řek a jezer Tyrol, Dolomitů, údolí Cadore a konečně Adrie, celkem 350 km, převýšení 2800 m.

Olympijským Innsbruckem a údolím Innu přejedeme Brenner, Brixen a údolím Pustertal známé sjezdařům, běžcům, cyklistům, vodákům i horolezcům. Dále následuje olympijská Cortina d´Ampezo a údolí Cadore, domov prakticky všech přírodních sportů.  Poslední úsek se už vyjede z hor do benátské roviny k městu lagun a kulturních zážitků. Právě tento dramatický přechod z tyrolských řek, jezer a pramenů, z kraje bílých ledovců a kolmých skal do adriatických rovin je z celé trasy nejpůsobivější.

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.den  V 7.00 odjezd od Vikingtouru, ve čtvrtek odpoledne nakládání zavazadel, večer příjezd do Innsbrucku, kemp.

2.den  Prohlídka Innsbrucku, císařský zámek, skokanský můstek, lanovka ze  středu města, zlatá stříška z r. 1500. Přes typickou tyrolskou obec Mutters vzhůru na Brenner, průsmyk zpevněný už r. 1300. Zlikvidoval tak veškerou konkurenci. Vesnice a průsmyk     ( 1374 m n.m.) leží přímo na hranici R-I. Následuje Steinach s barokní katedrálou a Sterzing také s gotickým kostelem, muzeem a náměstím, kvůli kterému patří město k nejhezčím v severní Itálii. V okolí množství sjezdovek. V kempu přespíme

3.den Kolem řeky Isarca k pevnosti Franzenfest z r. 1838. Má rozlohu 20 ha a fungovala až do II.sv. války. Otevřená je vč. muzea až v posledních letech. Pevnost je úkázkou vojenské architektury. Pokračujeme do Brixenu s 20 000 obyvateli, k vidění je Brixenský dóm  a také pamětní deska na Havlíčka. Přestože kolem jsou kopce do 2500 m výšky, místní obyvatelé vynikají v plavání, házené a gymnastice. Proti vodě řeky Rienz vystoupáme do Brunecku s většinou německy mluvícím obyvatelstvem. K vidění je zámek, kde je dnes Messnerovo muzeum. V Blízkosti pak lesní hřbitov z I.sv. války, kde jsou pochováni vojáci všech zúčastněných národností. Nocleh

4.den Dolinou Pustertal do Toblachu, po cestě uvidíme Kronplatz, sjedařský kopec. Na trati Toblach –Cortina se jezdí běžkařské i cyklistické závody. Projíždíme Sextener Dolomiten, jednu z nejdivočejších částí Dolomit. Možno vyjet na Tre Cime a Lago Misurina. Samotná Cortina hostila olympijské hry i mistrovství světa. Leží ve výšce 1200 m, hora Tofana v blízkosti má 3200 m n.m. Moderní  město vzniklo sloučením okolních obcí v minulém století. Kemp.

5.den Přes malebné městečko S.Vito di Cadore a Pieve di Cadore  k řece Piavě, známé z bojů I.sv. války a podle ní dolů do města Belluno. V případě deště navštívíme dóm, 2 kostely, muzea, knihovnu, divadlo a galerii, za slunečného počasí  nás v okolí čekají krásné skalnaté hory, příkladně Cimon del Fróppa. Pěší tůru podnikneme samozřejmě až ráno, před tím kemp, nocleh.

6.den Moderní průmyslové město Conegliano, staré město,  dóm, kostely, podloubí. V okolí vinice a jabloňové sady.

7.den Treviso se skoro 90 000 obyvateli má několik historických stavebních skvostů. Je to především Dóm Sv. Petra, galerie, kašna a fontána. Město je známé také oděvní firmou Benetton.

8.den Úrodnou benátskou nížinou do Jésolo v ústí Piavy a do Benátek. Historické a bohaté město na dubových kůlech, s 300 000 obyvateli a 400 mosty. Kanály s gondolami, goické kostely, paláce, nám.Sv. Marka, dóžecí palác, knihovna, nejužší ulička (53 cm). Navečer odjezd do ČR.

 

INFORMACE: Mikrobusem s přívěsem na kola pojedeme do Innsbrucku, kde zahájíme cyklistický program. Mikrobus nás bude po celou trasu doprovázet a budeme vždy domluveni na setkání na určitých místech. Jedeme tedy nalehko. Spát budeme v kempech ve vlastních stanech, stravovat se budeme individuálně, s sebou  si  kromě oblečení na kolo a pláštěnky vezměte také teplejší oblečení do kempu a oblečení na krátkou pěší tůru,   především boty typu maratonky  do  kopců nebo pro návštěvu zajímavostí. Na kole se všude  nedostaneme.